Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një debat i nxehtë parlamentar mbi negociatat midis Shkupit dhe Sofjes

Deputeti Daniell Mitov
Foto: BGNES

Më 4 shkurt, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do të festojnë bashkërisht 150 vjetorin e lindjes së Goce Dellçevit. Anëtarët e Komisionit të përbashkët për çështjet historike nga pala bullgare nuk do të ndërrojnë. Të drejtat e bullgarëve në Maqedoninë Veriore janë një prioritet i madh. Ne nënshkruam 3 memorandume në fusha kyçe. Këtë e njoftoi në Kuvend Kryeministri Kirill Petkov për rezultatin e takimit me Kryeministrin maqedonas Dimitër Kovaçevski.

"Arritja e lidhjes ekonomike është një gjë e mirë, por nuk pasqyron fokusin e vërtetë të problemeve me Maqedoninë e Veriut," paralajmëroi deputeti i GERB-SDS, Daniell Mitov.

GERB insistojnë për arritjen e garancive reale për respektimin e të drejtave të bullgarëve me nënshtetësi maqedonase dhe për hapjen e dosjeve të shërbimeve ish-jugosllave për represionin e bullgarëve në Maqedoninë jugosllave.

Më shumë nga rubrika

Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD

Italia merr një rol udhëheqës në grupin luftarak shumëkombësh në Bullgari

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Italia merr rolin e "shtetit kornizë" të grupit luftarak shumëkombësh në Bullgari. “Roli udhëheqës i Italisë” do të thotë se ajo do të vendosë deri në 800 ushtarakë me armët, pajisjet dhe makineritë e..

botuar më 22-05-18 6.43.MD

Bullgaria drejton para nga programet evropiane për refugjatët nga Ukraina

Fondet e lira nga programet operative evropiane drejtohen me vendim të qeverisë për të plotësuar nevojat e atyre që ikin nga lufta në Ukrainë dhe vendosen në Bullgari. 60 milionë leva (rreth 30 milionë euro) nga programi “Qeverisja e Mirë” përdoren..

botuar më 22-05-18 5.24.MD