Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pamporovo me një rritje serioze të turistëve deri në fillim të luftës

Foto: Facebook /Pamporovo

Deri në prag të luftës në Ukrainë, turizmi ynë dimëror raportoi rezultate të mira në krahasim me vitin epidemik 2021, madje në Pamporovo filluan të flasin edhe për rimëkëmbjen e tregjeve të huaja.

Që nga dhjetori e deri në fillimin e luftës, qendra jonë e skive ka pritur mbi 100 mijë mysafirë bullgarë dhe të huaj ose me 30% më shumë kundrejt të njëjtës periudhë të vitit 2021, njoftuan menaxherët i saj. Mes të huajve dominojnë turistët anglezë, irlandezë, rumunë, turq, dhe moldavianë. Rreth pushimeve me rastin e Krishtlindjeve në vendpushim është llogaritur dhe një rritje e turistëve nga Rusia, pavarësisht se fluturimet e çartërit midis të dyja shteteve ishin ndërprerë akoma në fillim të pandemisë.

Koronavirusi ndryshon zakonet e njerëzve, të cilët udhëtojnë nëpër botë. Gjithnjë e më shpesh ata i anashkalojnë shërbimet e operatorit turistik dhe preferojnë të organizojnë vetë pushimet e tyre. Gjatë këtij dimri mbi gjysma e miqve në Pamporovo, janë turistë individual, të pa organizuar.

Në këtë moment skiatorët gëzojnë pista të shkëlqyera me mbi një metër borë natyrale. Në ski zonën punojnë përgjithësisht 12 teleferikë, ashensorë skish dhe shtigje.

Në dukje janë të gjitha kushtet që sivjet sezoni i skive të zgjasë deri në muajin prill, pohojnë nga industria. Por, në situatën e një konflikti ushtarak në shkallëzim, asnjë nuk e merr përsipër që të prognozojë sesi do të përfundojë sezoni turistik dimëror në Bullgari, por dhe nëpër botë!

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Facebook /Pamporovo

Më shumë nga rubrika

Ekspozita retrospektive “Turizmi në Vitosha” tregon për lidhjen mes malit dhe njerëzve

Emrat e turistëve të parë që "pushtuan" Vitoshën, pajisjet e tyre dhe rrugët e ngjitjes - me këto dhe shumë eksponate të tjera interesante, ekspozita "Turizmi në Vitosha - nga hapat e parë deri sot" tërheq vëmendjen e kryeqytetasve. Ajo është e e hapur..

botuar më 24-02-11 8.15.PD

Kupa Botërore e Skive në Bansko tërheq turistë nga e gjithë bota

Gjatë gjithë muajit shkurt nuk ka vende për akomodim në Bansko, informoi korrespondentja e BNR, Keti Trençeva. Turistët janë nga disa kontinente, duke përfshirë Izraelin, për shkak të Kupës Botërore të Skive për meshkuj që do të zhvillohet në fund të..

botuar më 24-02-06 11.51.PD

Kantinat e verërave në Bullgarinë Veriore hapin dyert për turistët më 10 shkurt

Prodhuesit e verërave në rajonin perëndimor dhe qendror të Rrafshinës së Danubit hapin dyert e tyre për vizitorët për herë të parë më 10 shkurt, të shtunë. Dita u zgjdh midis 1 dhe 14 shkurtit, të cilat janë dy datat për të festuar Ditën e Shën..

botuar më 24-02-05 11.09.PD