Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ëndërr” e grupit “Gabana”

Foto: Facebook

Grupi bullgar rok “Gabana” ka një histori më se 20 vjeçare. Ai u krijua në vitin 2000 në qytetin Plovdiv. Viktor Stambollov – vokal dhe kitarë, Angell Djullgerov – kitarë, Stojko Milev – bas, Nikolla Xhokov – bateri prezantojnë muzikë të vet prej autori. Albumi i tyre debutues doli në tregun muzikor në vitin 2006 dhe u nominua për albumin më të mirë rok të çmimeve muzikore të Kanalit Televiziv MM, ndërsa 5 vjet më vonë Radio Z-Rock caktoi grupin “Gabana” si një nga formacionet më me ndikim në Bullgari. Muzikantët luajnë aktivisht në klube anembanë vendit, si dhe në Serbi. Marrin pjesë me sukses të madh edhe në një sërë festivalesh. Aktualisht po prezantojnë albumin e tyre të tretë “Pulsi”. Kënga e tretë në të me video është “Ëndërr”. Muzika, teksti dhe aranzhimi janë i Grupit “Gabana”.

“Si ia doli, fshehu një shigjetë në zemrën time ... Sa kohë do të dhemb - nuk e di ...

Mos më nënvlerëso, unë kam guximin t’i kthej fjalët e mia në ëndërr ...

Po, ti do të jesh ëndrra ime!”

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Më puth dje

“Më puth dje”, një nga këngët më të reja në repertorin e Georgi Hristov, bashkon disa krijues jashtëzakonisht të talentuar bullgarë. Producent dhe frymëzues është Igor Markovski, i cili vitet e fundit realizoi filma të mrekullueshëm të shkurtër muzikor,..

botuar më 22-06-20 10.46.PD
Rumen Bojaxhiev-bir

Një vepër e Rumen Bojaxhievit-bir do të studiohet në Nju Jork

“Kuinteti i Pranverës” për Instrumente Frymore do të përfshihet detyrimisht në programin arsimor dhe të konkursit të universitetit më të njohur të muzikës në Shtetet e Bashkuara, The Juilliard School në Nju Jork. Kjo u bë e ditur nga një postim i..

botuar më 22-06-18 9.25.PD
Ljubo Kirov

BG Radio dorëzoi çmimet e saj vjetore

Para disa ditësh u ndanë çmimet vjetore të BG Radio, e cila tradicionalisht prezanton këngët më të reja bullgare pop dhe rok. Emrat e fituesve përcaktohen nga dëgjuesit, të cilët votojnë për disa kategori. Fituesi i madh këtë vit është Ljubo Kirov,..

botuar më 22-06-14 10.51.PD