Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zemra triumfon: Krishti u ringjall!

Foto: Pixabay

“Natyra gëzohet që sot është një festë e mrekullueshme.

Zemra triumfon: “Krishti u ringjall!”

Këto fjalë i ka shkruar Arkimandriti Serafim Aleksiev, ndërsa këngëtari xhaz Vasill Petrov krijoi muzikën dhe aranzhimin pranë tyre. Videon e kësaj kënge ai zgjodhi ta prezantojë në prag të festës së ndritur.

“Besimi, siç thoshin në lashtësi, është arma më e fortë, tha Vasill Petrov në një intervistë për Radio Bullgarinë. - Besimi duhet t'i japë kuptim jetës njerëzore. Pas tij vjen shpresa dhe në fund si emanacion i gjithçkaje është dashuria. Këtyre virtyteve të krishtera i kushtohen edhe tri vepra themelore teologjike të Arkimandritit Serafim – “Besimi ynë”, “Shpresa jonë”, “Dashuria jonë”, të cilat përmbajnë një interpretim të detajuar të pjesëve të shkrimeve të shenjta. Ky ishte takimi im i parë me të, poezitë e tij i zbulova më vonë. Poezia e tij është shumë e sinqertë dhe e thellë, përmban një thjeshtësi të veçantë. Kam disa këngë për Ngjalljen e bazuar në tekste të Arkimandritit Serafim, por zgjodha të prezantoj këtë sepse është më intime për mua, mesazhi i saj është i aksesueshëm për më të vegjlit. Ai bën një paralel midis Ringjalljes dhe gjithçkaje që është pasqyrimi i saj në këtë periudhë - pranvera po vjen, pemët po çelin gjethet, natyra po gëzohet. Besimi, siç thotë Apostulli i Shenjtë Pavli, është një imazh i gjallë i asaj që shpresojmë dhe një zbulim i asaj që nuk mund të shihet”, shtoi këngëtari i njohur dhe i dashur i xhazit.

Vasill Petrov e interpreton këngën në duet me këngëtaren e re dhe të talentuar Valerija Stojanova, pjesët e kitarës i ekzekuton Stojço Stojanov. Pas festave të Pashkëve (më 30 prill) ai do të mbajë një koncert në qytetin Ruse, së bashku me Big Band-in e qytetit tonë Danubian, me dirigjent Dimço Rubçev. Programi quhet “Historia e Xhazit Botëror” dhe i kushtohet Ditës Ndërkombëtare të Xhazit dhe ditëlindjes së Vasill Petrovit.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: Pixabay, BGNES

Më shumë nga rubrika

Debutim i sopranos Sonja Jonçeva në Japoni nën drejtimin e Najden Todorov

Më 2 korrik në skenën e sallës prestigjioze “Bunka Kajkan” në Tokio do të debutojë sopranoja bullgare me famë botërore Sonja Jonçeva . Arie të operave nga Vinçenco Belini, Xhuzepe Verdi dhe Xhakomo Puçini do të tingëllojnë nën drejtimin e..

botuar më 22-07-02 7.25.PD
Ljudmill Krumov dhe The Small Bulgarian Folk Jazz Orchestra

“Përplasja kulturore…” – një udhëtim emocional muzikor nga Danubi deri në Misisipi

"Përplasja kulturore - Nga Danubi deri në Misisipi” - kështu titullohet albumi i ri i Ljudmill Krumovit, i cili ka mbledhur 11 pjesë të tij origjinale. Kitaristi virtuoz është edhe producent i këtij projekti, në të cilin merr pjesë The Small..

botuar më 22-07-01 12.13.MD

Zornica IIlarionova për koncertin e saj me Orkestrën e Filarmonisë të Plevenit nën drejtimin e Jordan Kamxhallovit

Orkestra e filarmonisë e Plevenit është sërish e ftuar në skenën e Sofjes, këtë herë me një koncert në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Javët e Muzikës të Sofjes” më 29 qershor.Nën shkopin e dirigjentit Jordan Kamxhallov do të tingëllojnë suita..

botuar më 22-06-29 1.45.MD