Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët kanë frikë nga një sulm rus

Foto: arkiv

62% e bullgarëve kanë frikë se Rusia do ta sulmojë Bullgarinë me raketa dhe bomba. 54% kanë frikë se Rusia mund ta pushtojë atë, sipas një studimi përfaqësues të agjencisë ESTAT, të cituar nga euractiv.com.

Disa prej të anketuarve kanë frikë nga përdorimi i armëve bërthamore, gjë që shpjegon se pse vendi nuk mbështet një politikë të ashpër kundër Moskës dhe pse shoqëria bullgare dëshiron neutralitet në luftën në Ukrainë. 50.3% presin që NATO të ndihmojë nëse Bullgaria sulmohet, por vetëm 41% mbështesin anëtarësimin e Bullgarisë në pakt dhe 1/3 janë kundër.

Vetëm 10% thonë se e dinë historinë e marrëdhënieve bullgaro-ruse, dhe 80% nuk ​​ndihen të sigurt në njohuritë e tyre - gjë që krijon terren pjellor për propagandën ruse dhe shtrembërimin e fakteve historike, komentojnë mediat.

Më shumë nga rubrika

Genoveva Petrova

Lufta në Ukrainë dhe çmimet e gazit - vijat ndarëse për bullgarët

"Lufta në Ukrainë dhe çmimet e gazit ndikojnë fuqishëm në qëndrimet e opinionit publik. Mund të shihet polarizim i fortë dhe radikalizim i opinioneve." Këtë e bëri të ditur sociologia Genoveva Petrova nga "Alfa Research" për BNR, duke u bazuar në..

botuar më 22-08-01 6.08.MD

Ekologë hulumtojnë sjelljen dhe popullatën e delfinëve në Detin e Zi

Studimi i dytë i këtij viti mbi popullsinë e delfinëve në Detin e Zi është duke u zhvilluar. Sondazhi përgjatë bregut jugor të Detit të Zi tashmë është drejt fundit dhe në gusht, nëse moti është i favorshëm, do të bëhet edhe përgjatë bregdetit tonë..

botuar më 22-07-31 7.20.PD

Një hapësirë për ngjarje në zonën industriale? "Mision i mundshëm"

Korriku dhe gushti-muajt e dashur dhe të preferuar të verës, në të cilat dëshira të ndodhesh në ndonjë plazh mes natyrës larg qytetit, bëhet pothuajse e paevitueshme. Për një pjesë nga kryeqytetasit, pushimi i shumëpritur është një traditë të cilën..

botuar më 22-07-29 7.15.PD