Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Dragomir Zakov
Foto: BGNES

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri para gazetarëve në Bruksel, ku po merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së. U diskutua mundësia që Italia të na ndihmojë me alternativa.

Sa i përket Ukrainës, Zakov theksoi se po sqarohen detajet për ndihmën që kërkon Ukraina nga Bullgaria dhe si mund të bashkëpunojmë. Sipas tij, pritjet e Ukrainës janë realiste, sepse ajo e di se çfarë mund të presë nga ne.


Më shumë nga rubrika

Sergej Lavrov

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e ambasadës së saj në..

botuar më 22-07-04 3.22.MD
Marin Rajkov

Bullgaria nuk dëshiron përshkallëzimin e marrëdhënieve me Rusinë

Mbyllja e Ambasadës ruse në Sofje do të jetë gabim i Moskës dhe nuk ka asnjë arsye të vërtetë për këtë, tha për BNR diplomati Marin Rjikov, ish-Kryeministër në detyrë dhe Ministër i Jashtëm i Bullgarisë. Ai mendon se mund të ketë pasoja për..

botuar më 22-07-04 2.06.MD

Presidenti Rumen Radev uroi Presidentin Joe Biden për 4 korrikun

Me rastin e Festës Kombëtare të SHBA-së – Ditës së Pavarësisë, Presidenti Rumen Radev i dërgoi një adresë urimi Presidentit amerikan Joe Biden. “Si aleatë strategjikë, dy vendet tona po bashkëpunojnë për të adresuar sfidat rajonale dhe globale”,..

botuar më 22-07-04 10.12.PD