Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 19 majin

Na pret mot me diell

Foto: BGNES

Gjatë natës vranësitë mbi rajonet ekstreme jugore do të çahen dhe zvogëlohen dhe do të jetë i kthjellët në të gjithë vendin. Era në shumicën e zonave do të pushojë. Paradite do të jetë e freskët, ndërsa në disa vende, kryesisht përgjatë rrjedhjes perëndimore të Danubit, dukshmëria do të zvogëlohet nga mjegulla.

Më 19 maj do të mbajë mot me diell. Në gjysmën lindore të vendit do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por nuk do të ketë reshje. Në Bullgarinë Lindore do të fryjë erë e lehtë, deri në mesatare nga veri-verilindja. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 19° dhe 24°, pak më të ulëta përgjatë bregdetit, në Sofje rreth 21°.

zonat malore do të mbajë mot me diell, mbi masivet në Bullgarinë Lindore me rritje të përkohshme të vranësirave. Do të fryjë erë mesatare nga verilindja. Në mëngjes do të jetë relativisht ftohtë, dhe gjatë ditës temperatura maksimale në 1200 m do të jetë rreth 13 °, në 2000 m - rreth 5 °.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell me rritje të përkohshme të vranësirave pasdite. Do të fryjë erë mesatare veri-verilindore, e cila në mbrëmje do të pushojë. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 16-19°, temperatura e ujit të detit - 15-17°.


Më shumë nga rubrika

Qyteti Velingarad shënon festën e tij me një program të pasur kulturor

Më 2 korrik, me kremtimin solemn të Ditës së Velingradit, do të hapet për herë të 49-të Festivali i Kulturës në Velingrad. Festimi fillon në orën 09:00 me një liturgji të shenjtë hyjnore në kishën "Fjetja e Hyjlindëses", pas së cilës do të hapet..

botuar më 22-07-02 6.15.PD

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD