Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vëllimi i plotë i furnizimeve të gazit nga Azerbajxhani fillon më 1 korrik

Foto: BGNES

Vëllimi i plotë i furnizimeve të gazit natyror prej 1 miliard metër kub në vit nga Azerbajxhani do të nisë më 1 korrik. Këtë e tha Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov në mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Energjetikë.

Ai siguroi se nuk do të ketë vonesa në ndërtimin e trasesë së interkonektorit Greqi-Bullgari, njoftoi BTA. Sipas Nikollovit, çmimi për të realizuar menjëherë furnizime të gazit nga Azerbajxhani është dukshëm më i lartë se ai që mund të arrijë “Bullgargaz” me kontraktorët e tjerë. Qëllimi është të arrihet çmimi sa më i ulët në kushtet konkrete të tregut, tha Nikollov. Ai siguroi se gazi nuk do të furnizohet me çmim më të lartë se ai i kontraktuar me “Gazprom Export”.


Më shumë nga rubrika

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më..

botuar më 22-07-07 9.46.PD

Pacientët e regjistruar me Covid ranë nën 27 000

643 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 223 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 59.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 16 për qind e 3997 testeve të kryera ishin..

botuar më 22-07-07 9.35.PD

Ofensiva ruse në Ukrainë po ngadalësohet

Raketa ruse goditën Universitetin Pedagogjik në Harkov, njoftoi Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Një video e xhiruar nga rusët dhe e ngarkuar në faqen e Agjencisë së Lajmeve UNIAN tregon se si kur raketat u hodhën në Harkov nga Belgorod, disa..

botuar më 22-07-07 9.22.PD