Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Foto: 6Fest Street Art Festival

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës.

Të shtunën, më 21 maj, banorët e Plovdivit dhe mysafirët e tij, të veshur me kostume karnavalesh, mund të bashkohen me një paradë vallëzimi dhe një karnaval, ndërsa të dielën, më 22 maj, do të ketë një paradë historike që do të rikrijojë "Legjionin e Parë Italian" me luftëtarët e lashtë romakë, ashtu siç ka qenë në Filipopolisin antik. Do të ketë gjithashtu një shfaqje palaçosh, një punëtori kukullash, klasa hip-hop etj.

Më shumë nga rubrika

MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

botuar më 22-07-01 4.37.MD
Kirill Petkov

Kryeministri hodhi poshtë ultimatumin rus për ndërprerjen e marrëdhënieve

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave i dorëhequr Asen Vasilev do të jetë kandidat për kryeministër të “Po e vazhdojmë ndryshimin”. “Nuk do të lejojmë që Bullgaria të shkojë në drejtimin e gabuar dhe diplomatët e huaj të japin drejtimin”,..

rinovuar më 22-07-01 4.10.MD

Gjobat për shkeljet kompjuterike po bëhen më të ashpra

Deputetët në Kuvendin Popullor votuan rritjen e viteve të burgimit dhe gjobave për format e ndryshme të krimeve kompjuterike. Ndër to janë vjedhja e pronësisë intelektuale dhe industriale, futja e viruseve kompjuterike në sistemin e informacionit,..

botuar më 22-07-01 3.49.MD