Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 25 majin

Do të mbahet mot me diell, vende-vende me shi

Foto: arkiv

Gjatë natës së 24 duke u gdhirë 25 maj mbi Bullgarinë Perëndimore shiu do të pushojë dhe retë do të çahen e do të pakësohen. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave dhe në disa vende reshje të dobëta shiu.

Ditën e mërkurë do të mbizotërojë mot me diell. Rreth dhe pasdite në gjysmën perëndimore të vendit do të përhapen re grumbullore kryesisht në zonat malore do të ketë reshje afatshkurtra.

Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 26° dhe 31°, më të ulëta në rajonet lindore, në Sofje rreth 29°.

Moti në bregdetin e Detit të Zi do të jetë kryesisht me diell. Temperaturat maksimale të ajrit 18° - 20°. Temperatura e ujit të detit do të jetë 15 ° - 19 °.


Më shumë nga rubrika

Të huaj të arrestuar për shpërndarje droge në vendpushimin “Sllënçev Brjag”

Zbuluan një skemë kriminale për përhapjen e drogës në vendpushimin e Detit të Zi, “Sllënçev Brjag”. Pesë burra të moshës 21 deri në 45 vjeç nga Nigeria, Ruanda dhe Gana, me banim të përhershëm në Bullgari, u arrestuan gjatë një operacioni të..

botuar më 22-07-04 5.39.MD

Çmimet e prodhimit në BE u rritën me 36%, në Bullgari - me 48%

Çmimet e prodhimit në industri u rritën me 0,8% në BE në maj në krahasim me prillin e këtij viti dhe në Bullgari me 0,1% për të njëjtën periudhë mujore. Këtë e tregojnë të dhënat e agjencisë evropiane të statistikave Eurostat, të cituara nga BTA. Në një..

botuar më 22-07-04 3.47.MD
Sergej Lavrov

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e ambasadës së saj në..

botuar më 22-07-04 3.22.MD