Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bosilegrad do të diskutojnë integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor

Andrej Kovaçev
Foto: BGNES

E ardhmja e Bashkimit Evropian dhe konkretisht integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor do të diskutohet në një takim të organizuar nga Agjencia Telegrafike Bullgare (BTA) në Bosilegrad të Republikës së Serbisë. Veprimtaria është pjesë e nismës “Zërat bullgarë për Evropën”, e cila kërkon mendimin e bullgarëve jashtë vendit.

“Vendi i Serbisë dhe i të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor është sa më shpejt në BE. Por integrimi evropian është një rrugë e dyanshme. Vendi kandidat duhet të kapërcejë inercinë e së kaluarës së Jugosllavisë dhe të jetë i gatshëm që pajtimi historik të bëhet fakt”, tha për BTA eurodeputeti Andrej Kovaçev, i cili do të marrë pjesë në diskutim. Forumin do ta hapë Nënpresidentja bullgare Ilijana Jotova.

Më shumë nga rubrika

Studentët bullgarë shpikën një robot që ofron ndihmë mjekësore në hapësirë

"Kur e shihni Tokën nga kozmosi, kjo ju ndryshon - ndryshon qëndrimin tuaj ndaj planetit dhe njerëzimit". Këto janë fjalë të themeluesit të "Amazon" Jeff Bezos, i cili pasi u ngrit në një lartësi prej 100 kilometrash dhe e pa planetin tonë përmes..

botuar më 22-08-19 7.15.PD

Me 800 000 leva shteti mbështet komunitetet bullgare jashtë vendit

Këshilli i Ministrave ndau 800 000 leva /409 000 euro/ për vitin 2022 në kuadër të Programit për mbështetjen e organizatave të komuniteteve bullgare në Shqipëri, Kosovë, Serbi, Ukrainë dhe Moldavi dhe për qytetarët e Republikës së Maqedonisë së..

botuar më 22-08-17 5.42.MD

Shkencëtarët bullgarë studiojnë komunikimin e delfinëve në Detin e Zi

Shkencëtarët nga Varna kanë filluar një projekt për analizën e sjelljes të sinjaleve të komunikimit që lëshojnë delfinët. Pajisjet u instaluan në një vozë në gjirin e Varnës nga një ekip i laboratorit të akustikës nënujore në Universitetin Teknik..

botuar më 22-08-17 12.07.MD