Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Negociatat e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE - fokus në diskutimin “Zërat bullgarë për Evropën”

Andrej Kovaçev: Anëtarë të rinj të familjes evropiane, por kur kapërcejnë pengesat që i mbajnë në të kaluarën

Foto: arkiv

Presioni ndaj Bullgarisë për qëndrimin e saj për të mos lejuar fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE do të zvogëlohet në mënyrë drastike pas disa javësh, është i bindur eurodeputeti bullgar Angell Xhambazki. Ai shprehu qëndrimin e tij gjatë diskutimit “Zërat bullgarë për Evropën” organizuar nga BTA. Arsyeja e kësaj deklarate është garancia që ka marrë nga kryeministri shqiptar Edi Rama se vendi i tij do të kërkojë një ndarje të bisedimeve me dy vendet, gjë që do t’i lejojë Shqipërisë t’i nisë ato më herët.

Integrimi evropian është një rrugë me dy drejtime, kujton tezën e tij të vjetër dhe eurodeputeti Andrej Kovaçev. Sipas tij, anëtarët me të drejta të plota të BE-së janë të gatshëm të pranojnë vendet e tjera kandidate, por ata duhet të kapërcejnë pengesat dhe lidhjet me të kaluarën që i pengojnë në rrugën e tyre drejt së ardhmes.

BE duhet të shikojë përtej kufijve të 27 vendeve të saj dhe të marrë në konsideratë zgjerimin e mundshëm”, tha eurodeputeti bullgar Illhan Kjuçuk, gjatë diskutimi të organizuar nga klubi i shtypit i BTA në Shkup. Sipas tij, “nëse kjo nuk ndodh, bashkimi do të zëvendësohet nga një lojtar tjetër gjeopolitik si Rusia, Kina apo një fuqie tjetër, sepse nuk ka vakum në marrëdhëniet ndërkombëtare”. Bashkimi Evropian pritet të bëjë një tjetër transformim të rëndësishëm, përkatësisht “të thyer pajtimin e të qenit xhuxhi gjeopolitik dhe të bëjë rrugën drejt pozicionit udhëheqës në arenën ndërkombëtare”.

Eurodeputeti i Partisë Popullore Evropiane Andrej Kovaçev e vuri theksin mbi një nga mekanizmat kyç në procesin e vendimmarrjes së BE-së - unanimitetin.

“Duhet të ndahemi me unanimitetin si mënyrë për të marrë vendime në fushën e politikës së jashtme dhe të sigurisë dhe të kërkojmë ndonjë mënyrë tjetër për ta bërë këtë - është i bindur Kovaçev. - Arsyeja është se ne jemi pjesë e një bote globale sfiduese në të cilën nuk mund të lejojmë të varemi nga ndikimi ose nga ajo që po ndodh në një vend ose në një tjetër në botë që do të na pengojë të marrim vendime kyçe për të ardhmen."

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Presidenti Joe Biden pranoi letrat kredenciale të ambasadorit bullgar në Shtetet e Bashkuara Georgi Panajotov

Nuk ka asnjë presion amerikan ndaj Bullgarisë për çështjen e Maqedonisë së Veriut, tha ambasadori bullgar në Shtetet e Bashkuara, Georgi Panajotov disa orë pasi presidenti Joe Biden pranoi zyrtarisht letrat e tij kredenciale.” Ende nuk ka asnjë..

botuar më 22-06-27 2.36.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Shkupi me 5 kushte para BE-së për të pranuar propozimin francez për negociatat Maqedonia e Veriut hodhi poshtë propozimin e Presidencës franceze për heqjen e vetos dhe fillimin e negociatave me Shkupin për anëtarësim në BE. Pas Samitit..

botuar më 22-06-24 2.40.MD

Ministria e Jashtme dënoi fyerjet e Kryeministrit Edi Rama ndaj Bullgarisë dhe BE-së

Në një qëndrim të Ministrisë së Punëve të Jashtme thuhet se në BE Bullgaria gjithmonë ka mbështetur përkatësinë evropiane të popullit shqiptar. “Ne kemi mbrojtur perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE..

botuar më 22-06-24 12.42.MD