Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shpirti i Shenjtë është festa e bullgarëve maqedonas

Foto: BGNES

Festa kishtare Shpirti i Shenjtë është ditë kujtimi kundër falsifikimit të së vërtetës historike për identitetin kombëtar dhe kulturor të bullgarëve maqedonas.

Nga viti 1912 deri në vitin 1918 Bullgaria zhvilloi 3 luftëra për bashkimin kombëtar, të cilat përfunduan me paqen e padrejtë Neuilly.

Si rezultat i Traktatit të nënshkruar në periferi të Parisit Neuilly-sur-Seine, Maqedonia e Vardarit dhe e Egjeut të banuara me bullgarë mbetën jashtë Bullgarisë. Qindra mijëra bullgarë u dëbuan dhe u bënë refugjatë. Organizata VMRO filloi një luftë për krijimin e një Maqedonie të pavarur, e cila do të ishte "Zvicra në Ballkan" dhe ku bullgarët do të kishin mbrojtjen e të drejtave të tyre njerëzore. Në vitin 1923 VMRO filloi të festonte Shpirtin e Shenjtë si Ditën e Maqedonisë dhe të heronjve të vrarë bullgarë me mijëra procesione refugjatësh në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Profetesha Vanga besonte se viti 2022 është një pikë kthese për njerëzimin, kujtojnë ithtarët e saj

Çdo vit në prag të 11 gushtit – ditës së vdekjes së profetes së njohur bullgare Gjysha Vanga, e cila u largua nga kjo botë në vitin 1996, qindra pelegrinë i drejtohen shtëpisë dhe varrit të saj. Shumë nga njerëzit që i janë mirënjohës profetes..

botuar më 22-08-07 11.25.PD

Shpërfytyrimi i Krishtit - festa më e nderuar e krishtere

Më 6 gusht Kisha Ortodokse Bullgare kremton një nga festat më të ndritshme – Shpërfytyrimi (Metamorfoza) e Krishtit. Në këtë ditë shënohet një ngjarje e rëndësishme ungjillore, që konfirmon origjinën hyjnore të Zotit Jezu Krisht. Festa u..

botuar më 22-08-06 8.20.PD

119 vjet nga Epopeja e Ilindenit

Më 2 gusht mbushen 119 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Ilindenit . Ajo ishte rezultat i reagimit të ashpër nga ana e popullit bullgar ndaj vendimit të Fuqive të Mëdha (Britania e Madhe, Austro-Hungaria, Rusia, Franca, Gjermania, Italia) që..

botuar më 22-08-02 11.35.PD