Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aleksandra Ivanova para pjesëmarrjes së saj në "Javët Muzikore të Sofjes”

Dy premiera në koncertin e pianistes më 26 qershor

Foto: FB/aleksandraivanovaofficial

Nëse shikoni programet e saj të koncerteve, patjetër do t'ju bëjnë përshtypje dy gjëra - premierat e shumta dhe prania e vazhdueshme e veprave të autorëve bashkëkohorë - bullgarë dhe vitet e fundit edhe të huaj. Aleksandra Ivanova tregon se interesimin e saj për shkollën e kompozicionit vendas ajo ia detyron mësuesit të saj të pianos - Profesori Jovço Krushev, i cili i këshillon nxënësit e tij që vazhdimisht të zgjerojnë repertorin e tyre të veprave bullgare. Pianistja e re ka prezantuar dhe po vazhdon të prezantojë vepra nga Nikollaj Badinski (një kompozitor bullgar me famë botërore, i cili prej viteve jeton në Gjermani), Stojan Babekov, Angjell Kotev, Krasimir Taskov e të tjerë. Ajo ka dhe profil të saj interpretimi në You Tube, përmes të cilit interpretimet e saj arrijnë deri tek  autorët modern nga vendet e ndryshme, me të cilët po kështu është në një bashkëpunim.

“Çdo gjë filloi nga Martin Max Schreiner* nga Shtetet e Bashkuara, i cili vendosi të shkruaj posaçërisht për mua pjesën “Fragmente opere pa libret”- tregon pianistja. Premiera botërore ishte në sallën e dhomës “Bëllgaria” gjatë vitit 2020 në koncertin e titulluar “Bota muzikore e Bullgarisë dhe e Amerikës”. Përveç Fragmente opere pa libret” ekzekutova për herë të parë tek ne, akoma dy krijime të tij. Atëherë ishte dhe premiera bullgare e Suitës për violë dhe piano nga Christopher Lowry nga Shtetet e Bashkuara, të cilën e interpretuam bashkë me Kristian Sugarevin. Kurse vitin e kaluar, në kuadrin e ateliesë ndërkombëtare në kompozicion në Akademinë Kombëtare Muzikore “Panço Vlladigjerov”, prezantova “Improvizime për piano” nga autori i ri rumun Vlad Gînța, po kështu një premierë për Bullgarinë”.

Publiku i kryeqytetit do të takohet me Aleksendrën në koncertin më 26 qershor, në sallën e dhomës “Bëllgaria” nga ora 12:00. Përsëri do të ketë dy premiera, ku ngjarja është në kuadrin e festivalit ndërkombëtar “Javët muzikore të Sofjes Skenë e muzikantit të ri”. Ja dhe hollësira të tjera:

“Programi është i larmishëm. Aksenti është mbi krijimin e kompozitorit të njohur polak Marian Borkowski “Ndërhyrje romantike”, që do të tingëllojë për herë të parë në Bullgari - sqaron Aleksandra. Ka dhe një premierë tjetër për vendin tonë - Suitë koncertesh mbi "Bukuroshja e Fjetur" nga Çajkovski, transkriptim i autorit i Mihaill Pletnjov,e cila prezanton një trajtim pak më të ndryshëm të kësaj muzike. Unë punoj si shoqëruese baleti në Operën e Sofjes, e njoh shumë mirë baletin dhe për këtë vendosa të luajë të gjithë suitën. Duhet të them se pjesë të veçanta prej saj janë interpretuar tek ne, por për herë të parë do të tingëllojnë që të gjitha 11 pjesët. Kam përfshirë dhe Preludi dhe Fuga nga "Piano e temperuar mirë" e Johann Sebastian Bach. Mendoj se, do të formohet një program shumë interesant dhe shpresoj që ai të pëlqehet nga publiku”.

*Martin Max Schreiner - "Opera scenes without a Libretto" (dedicated to Aleksandra Ivanova)

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva
Më shumë nga rubrika

Deri në Jupiter dhe mbrapa me këngën "Sa e dua"

“Të gjithë kërcejmë në Hënë. Ndihem tmerrësisht i vetmuar në Pluton. Në Saturn nuk jemi të ftuar të këndojmë... Ne jemi numër një në Jupiter – “Jupiteri Shtatë!” Këtë shëtitje të këndshme nëpër hapësirë ia..

botuar më 22-08-08 10.47.PD

Opera e Sofjes po e viziton Plovdivin me repertorin e saj më të fundit

Opera dhe Baleti i Sofjes është mysafire në skenën e Teatrit Antik në Plovdiv me shfaqje emblematike nga tre zhanre. Fillimi është më 6 dhe 7 gusht me një nga muzikalët më të njohur nga skenat botërore - "MAMMA MIA" /me muzikë dhe tekst të..

botuar më 22-08-07 8.55.PD

“Vallëzo” me këngëtarët Grafa dhe Bellosllava

Në kulmin e verës Bellosllava dhe Grafa prezantuan duetin e tyre më të ri. Të dy këngëtarët e bënë këtë në koncertin e Grafa në Varna në mesin e korrikut. Pas suksesit të të dy këngëve të tyre në duet “Ëndërr” dhe “Po”, “Vallëzo” është..

botuar më 22-08-04 9.44.PD