Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Emmanuel Macron e përgëzoi Parlamentin bullgar për vendimin për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut

Presidenti Emmanuel Macron
Foto: EPA/BGNES

“Dëshiroj të përgëzoj Parlamentin bullgar për votimin e sotëm, i cili i hap rrugën e heqjes së vetos bullgare për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe në këtë mënyrë i jep shtysë dosjes së Shqipërisë”, tha Presidenti francez Emmanuel Macron.

Sipas tij, puna teknike dhe shkëmbimi i mendimeve me partnerët nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut vazhdojnë, për të zyrtarizuar marrëveshjen fjalë për fjalë në ditët në vijim. “Makina është gati të përpunojë gjithçka që do të arrihet. “Ka ende punë për të bërë, është shumë herët për të shpallur “fitore”, por ky përparim është vërtet i konsiderueshëm”, përfundoi Presidenti francez.

Më shumë nga rubrika

Katër veta vdiqën me Covid, asnjëri prej tyre nuk ishte i vaksinuar

411 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve është ulur me 252 nga një ditë më parë. Mbi 67% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 24% e 1708 testeve të kryera janë pozitive, tregon portali..

botuar më 22-08-08 9.41.PD

Ushtria ukrainase ka goditur përsëri dhe prerë urat mbi Dnieper

Kombet e Bashkuara shpresojnë që sulmet në termocentralin bërthamor në Zaorozhie në Ukrainë do të ndalen dhe se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike do të ketë akses në termocentral, tha Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore,..

botuar më 22-08-08 9.01.PD

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

botuar më 22-08-07 10.05.PD