Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Mot i ngrohtë me reshje pasdite

Foto: EPA/BGNES

Ditën e shtunë do të jetë me diell. Pas mesditës dhe në mbrëmje në pjesën perëndimore të vendit do të ketë vranësira, vende-vende me reshje të shkurtra shiu. Temperaturat maksimale do të jenë nga 30 deri në 35°, në Sofje rreth 29°.

Mbi bregdetin e Detin e Zi do të jetë me diell. Paradite do të ketë dukshmëri të zvogëluar ose vende-vende vranësira të ulëta. Temperaturat do të jenë 25-28°, uji i detit 24-26°. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell. Pas mesditës në shumë rajone do të ketë reshje shiu afatshkurtra me bubullima mbi masivët e Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 26°, në 2000 m deri në 18°.

Të dielën mbetet e ngrohtë me reshje të mundshme mbi masivin e maleve Rila dhe Rodopet.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria u kthye në zonën më të ulët të sëmundshmërisë së Covid

Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare, shkalla dyjavore e incidencës së Covid është në rënie. E gjithë harta е treguesve të pandemisë është kthyer në zonën e gjelbër. Incidenca dy-javore ra nën 300 pacientë..

botuar më 22-08-11 1.48.MD

Drithërat e Ukrainës nuk do të shiten si drithëra bullgare

Nuk ka rrezik që drithi ukrainas të shitet si bullgar, sepse duhet të ketë një certifikatë prejardhjeje, tha për BNR Ministri i Bujqësisë Javor Geçev. Ai është kundër ndërhyrjes së shtetit në blerjen e prodhimit bujqësor, sepse çmimet janë..

botuar më 22-08-11 12.12.MD

Shteti dëshiron të negociojë me “Llukoill” për uljen e çmimeve të karburantit

Ministria e Energjetikës do të propozojë që qeveria të lëshojë një kredi prej 400 milionë euro për kompaninë shtetërore “Bullgargaz”, tha për BNT ministri përkatës Rosen Hristov. Synimi është që “Bullgargaz” të dalë në treg për financimin publik..

botuar më 22-08-11 11.18.PD