Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të dëbimit të diplomatëve rusë nga Sofja, Moska kërcënon të gjithë BE-në

Маria Zaharova
Foto: EPA/BGNES

Moska paralajmëroi se përgjigja e Rusisë ndaj dëbimit të 70 diplomatëve rusë nga Bullgaria mund të prekë të gjithë BE-në, raportoi AFP.

Vendimi i politizuar i Sofjes sigurisht që nuk do të mbetet pa përgjigje dypalëshe, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zaharova. Ajo komentoi se dëbimi i diplomatëve nga Bullgaria "tejkaloi shumë praktikën diplomatike" dhe i bëri thirrje Sofjes dhe BE-së që "të mendojnë mbi parimin e reciprocitetit".

“BE duhet të kuptojë se mbështetja e pamenduar për veprimet anti-ruse nga shtetet e veçanta anëtare e vendos përgjegjësinë për pasojat e tyre mbi të gjithë BE-në, duke përfshirë edhe nga pikëpamja e masave hakmarrëse nga ana jonë”, thotë Zakharova.

Më shumë nga rubrika

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

botuar më 22-08-07 10.05.PD

Që nga fillimi i vitit, vizitat e turistëve të huaj në Bullgari u rritën me 130 për qind

Në gjysmën e parë të 2022 vizitat turistike të të huajve në Bullgari janë afër 2 207 000. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo është një rritje prej 130 për qind. Këtë e bëri të ditur zëvendësministrja e turizmit, Irena..

botuar më 22-08-07 8.15.PD

Sozopoll është skena e Festivalit të Teatrit të Kukullave dhe Shesheve

Deri më 10 gusht, në qytetin e Sozopolit pranë Detit të Zi po mbahet edicioni i katërt i Festivalit Ndërkombëtar për Teatrin e Kukullave dhe Shesheve "Arlekino dhe Marioneta". Krahas pjesëmarrësve bullgarë ka edhe grupe teatrore nga Spanja, Portugalia..

botuar më 22-08-06 6.05.PD