Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akti i Shërbimeve Digjitale i BE-së do të ndalojë dezinformimin në Bullgari

Foto: arkiv

Kanali kryesor për përhapjen e dezinformatave në Bullgari është Facebook, tha për BNR Ministri i Qeverisë Elektronike Bozhidar Bojanov. 24 orët e para janë më të rëndësishmet, kur postimi përkatës po merr vrull në rrjet dhe dëmi tashmë është bërë. Dezinformimi mund të frenohet duke zbatuar algoritme që nuk rekomandojnë përmbajtjen e postimeve të diskutueshme. Problemi mund të zgjidhet sistematikisht kur Komisioni Evropian të miratojë Aktin e Shërbimeve Digjitale në BE dhe të prezantojë në nivel evropian këto algoritme që janë specifike për secilin vend, tha Bojanov.

Sipas të dhënave të Facebook/Meta, më aktive në pjesën bullgare të rrjetit social është partia “Vëzrazhdane”, e ndjekur nga partia GERB.

Më shumë nga rubrika

Komisioni Parlamentar i Energjisë votoi për ndalimin e eksportit të produkteve ruse të naftës

Të ndalohet eksporti nga vendi ynë i produkteve të naftës me origjinë nga Rusia - kështu votuan në lexim të parë deputetët në Komisionin Parlamentar të Energjisë për propozimin e DPS. Sipas projektligjit, importuesit e produkteve të ngjashme, si..

botuar më 22-11-30 7.22.MD
Foto: Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e Fëmijëve

Një fëmijë i braktisur në Ukrainë do të ketë një të ardhme në vendin tonë

Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e Fëmijëve arriti të kthejë në vendin tonë një fëmijë një vjeç e gjysmë, shtetas bullgar, i braktisur në Ukrainë nga prindërit e tij biologjikë menjëherë pas lindjes. Ata kanë dhënë pëlqimin e noterizuar për..

botuar më 22-11-30 6.33.MD

U zbuluan derra të egër me murtajë afrikane

Ekipet e gjuetisë në rajonin e qytetit Ruse qëlluan tre derra të egër të infektuar me murtajë afrikane. “Sapo kemi mostra pozitive në fillim të sezonit, është shqetësuese për fermat e derrave dhe fermat private”, tha për BNR Dr. Nikollaj Nenov nga..

botuar më 22-11-30 3.29.MD