Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kirill Petkov do të negociojë në Azerbajxhan për sasi shtesë të gazit

Foto: BGNES

Kryeministri i dorëhequr Kirilв Petkov njoftoi se planifikon të udhëtojë në Azerbajxhan në ditët në vijim. Atje ai do të takohet me Presidentin Illham Aliev, me të cilin do të vazhdojë negociatat për rritjen e furnizimit me gaz në Bullgari.“Ne jemi një nga tri vendet në Bashkimin Evropian që në fakt kemi akses në këtë burim të lirë dhe të besueshëm të gazit”, vuri në dukje Petkov para gazetarëve.


Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD