Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këshilli për Mediat Elektronike nuk zgjodhi anëtarë të rinj të Këshillit Drejtues të Radios Kombëtare Bullgare

Këshilli për Mediat Elektronike
Foto: Ani Petrova, BNR

Me tre vota “pro” dhe dy “abstenime”, Këshilli për Mediat Elektronike nuk miratoi kandidaturat e propozuara për anëtarë të Këshillit Drejtues të Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Mandatet e katër anëtarëve të organit drejtues skadon më 28 korrik të këtij viti, por për zgjedhjen e pasardhësve të tyre kërkohet një shumicë e cilësuar prej të paktën 4 votash.

“Sot u bëmë dëshmitarë edhe një herë në një mbledhje ku përfaqësuesit e shtesave të fundit në Këshill nuk arritën të bënin zgjedhje, një tjetër poshtërim të kandidatëve, siç e patë gjatë zgjedhjes së Drejtorit të Përgjithshëm të Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT)”, komentoi anëtarja e Këshillit Galina Georgieva. Sipas saj, këshilli në këtë përbërje nuk është në gjendje të bashkohet rreth asnjë vendimi.


Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD

Parashikimi i motit për 4 marsin

Ditën e hënë do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite nga perëndimi vranësirat do të fillojnë të shtohen dhe trashen dhe deri në mbrëmje do të ketë vranësira në të gjithë vendin. Nuk priten reshje. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë dhe..

botuar më 24-03-03 6.30.MD