Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

National Geographic prezanton Bullgarinë në projektin e saj “Evropa nga lart”

Foto: explorebg.natgeotv.com

Në projektin televiziv “Evropa nga lart” të National Geographic, i cili do të ketë premierën në shtator të vitit 2022, përfaqësohen gjashtë shtete, mes të cilëve edhe Bullgaria. Përveç vendit tonë, janë të përfaqësuar edhe Serbia, Rumania, Danimarka, Skocia dhe Belgjika. Publiku do të mund të shikojë pamjet nga Bullgaria, të filmuara nga Vladislav Terzijski me dron mbi Perperikon, Varna, Veliko Tërnovo, Sofje, majën Musalla, transmeton Radio Sofja.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Këshilli i BE-së miratoi planin për Ukrainën, tani ajo ka akses në 50 miliardë euro gjatë 4 viteve në vijim

Javën e kaluar, ministrat e ekonomisë dhe financave të BE-së miratuan planin për Ukrainën, i cili përcakton veprimet për rimëkëmbjen, rindërtimin dhe modernizimin e vendit, si dhe reformat që planifikon të ndërmarrë në rrugën e saj drejt BE-së gjatë 4..

botuar më 24-05-22 5.25.MD
Shkolla e Mesme Matematikore

Medalje argjendi nga Olimpiada Ndërkombëtare e Filozofisë për një nxënës të klasës së njëmbëdhjetë nga Ruse

Nxënësi i klasës së njëmbëdhjetë Vencisllav Velev nga Shkolla e Mesme Matematikore "Baba Tonka" në qytetin Ruse fitoi medaljen e argjendtë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Filozofisë, e cila u mbajt në Helsinki. Vetëm dy nxënës kishin rezultat më të..

botuar më 24-05-21 5.44.MD

Shpallën një iniciativë për të kremtuar "14 shekujt e Bullgarisë në Evropë"

Të tre mediat publike shpallën një nismë të përbashkët - "14 shekujt e Bullgarisë në Evropë". BNT, BNR dhe BTA do të krijojnë një Komitet Iniciator për të shënuar 1350 vjetorin e ardhshëm të themelimit të shtetit bullgar në 2031. Nisma është një..

botuar më 24-05-21 11.06.PD