Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

National Geographic prezanton Bullgarinë në projektin e saj “Evropa nga lart”

Foto: explorebg.natgeotv.com

Në projektin televiziv “Evropa nga lart” të National Geographic, i cili do të ketë premierën në shtator të vitit 2022, përfaqësohen gjashtë shtete, mes të cilëve edhe Bullgaria. Përveç vendit tonë, janë të përfaqësuar edhe Serbia, Rumania, Danimarka, Skocia dhe Belgjika. Publiku do të mund të shikojë pamjet nga Bullgaria, të filmuara nga Vladislav Terzijski me dron mbi Perperikon, Varna, Veliko Tërnovo, Sofje, majën Musalla, transmeton Radio Sofja.


Më shumë nga rubrika

Radio “Bullgaria ime” për të 7-tin vit është zëri i bashkatdhetarëve tanë në Argjentinë

Si i feston Bullgaria ditët e emrave në dimër - kjo ishte tema e transmetimit të parë të vitit 2023 në radion në internet "Bullgaria ime" në Argjentinën e largët. Radioja së fundmi festoi shtatë vjet nga fillimi i saj. Kjo është e vetmja media..

botuar më 23-01-15 9.05.PD

Në Taraklia do të ketë një qendër informative kulturore bullgare

Deputetët e udhëzuan Ministrin e Kulturës që brenda tre muajve të ndërmarrë veprimet e nevojshme për hapjen dhe financimin e Qendrës Informative Kulturore Bullgare në qytetin Taraklia të Moldavisë. Pjesa kryesore e pakicës kombëtare bullgare në Moldavi..

botuar më 23-01-13 12.29.MD

Vetëm gjysma e bullgarëve e mbështesin anëtarësimin tonë në BE

Sipas sondazhit të fundit të Eurobarometrit, të porositur nga Parlamenti Evropian, vetëm 49 për qind e bullgarëve të anketuar e konsiderojnë anëtarësimin tonë në BE si një gjë të mirë. Nga ana tjetër, krizat dhe veçanërisht lufta në Ukrainë e..

botuar më 23-01-12 3.37.MD