Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Ekonomisë do të lejojë eksportin e armëve për 500 milionë euro

Foto: Ministria e Ekonomisë

Brenda ditëve pritet të lejohet eksporti i armëve për mbi 1 miliard leva (500 milionë euro), njoftoi Ministri i Ekonomisë në detyrë, Nikolla Stojanov. Ai do të mbledhë komisionin e eksporteve këtë javë për të shqyrtuar të gjitha më shumë se 230 aplikacionet në pritje. Sipas tij, industria e armëve aktualisht është “në gjunjë” për shkak të vonesave në miratimet e eksporteve. Arsyeja - Ministrja e mëparshme, Kornelija Ninova, nuk ka mbledhur një komision për të miratuar kërkesat e pranueshme për eksport. “Unë supozoj se do të ketë disa për Poloninë. Unë do t’u përmbahem vendimeve të parlamentit të fundit. Ajo që u vendos në lidhje me Ukrainën do të ndodhë”, tha Stojanov, njpftoi gazetarja Natalija Gançovska.


Më shumë nga rubrika

Javor Geçev: Gruri nga Ukraina çekuilibron seriozisht tregjet e brendshme

Në Bullgari gruri prodhohet në sasi shumë të mëdha në përputhje me të gjithë parametrat ekologjikë evropianë. Bullgaria është mike e Ukrainës, por mallrat që hyjnë prej andej nuk prodhohen në të njëjtin standard dhe çekuilibrojnë seriozisht tregun e..

botuar më 22-10-07 6.09.MD

Produktet organike bullgare paraqiten në një ekspozitë në Poloni

Shoqata Bullgare “Bioprodukti” merr pjesë për herë të parë BIOEXPO 2022 në Varshavë. Kjo është një nga ekspozitat më të mëdha evropiane të specializuara të produkteve të prodhuara biologjikisht. Prodhuesit bullgarë marrin pjesë në forum me..

botuar më 22-10-07 5.48.MD

Qeveria e përkohshme nuk do të blejë aeroplanë, vetëm mbledhë oferta

Në lidhje me informacionin që u shfaq në mediat bullgare se qeveria e përkohshme do të blejë avionë “Gripen” nga Suedia, ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov deklaroi në një konferencë se qeveria e përkohshme nuk blen avionë. Ajo mbledh oferta dhe..

botuar më 22-10-07 4.35.MD