Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbetet e lartë numri i të vdekurve me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

Foto: pixabay

1429 janë të infektuarit të rinj me Covid në vend për 24 orët e fundit.  Mbi 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 21.8 për qind e 6541 testeve të kryera janë pozitive, njofton portali coronavirus.bg.

Pacientët e regjistruar aktiv u ulën me 2282 në 22 707. Në spitale u shtruan 183 të infektuar. 140 prej tyre ose 76.5 për qind nuk ​​ishin të vaksinuar. Të shtruarit u rritën në 1084. Janë 55 të infektuar në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit vdiqën 9 persona me Covid të konfirmuar. Të gjithë ata që vdiqën nuk kishin imunizim kudër koronavirusit. 3702 veta u shëruan.

Të mërkurën u bënë 2898 vaksina. Janë 2 066 347 bullgarë me imunizimin e përfunduar.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët, me vranësira të shpërndara të larta. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12° dhe 17°, në Sofje rreth 12°. Ditën e shtunë do të ketë vranësira mesatare..

botuar më 22-09-30 8.35.MD

Një protestë u zhvillua para ambasadës iraniane në Sofje

Përfaqësues të Partisë Kurde të Iranit në Bullgari organizuan një protestë para Ambasadës së Republikës Islamike kundër vdekjes tragjike të 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua në Teheran për “veshje të papërshtatshme” dhe vdiq në paraburgim..

botuar më 22-09-30 6.02.MD
Rosen Hristov

Bullgaria është për një tavan të çmimeve të të gjithë importeve të gazit në BE

Ministri i Energjetikës, Rosen Hristov, deklaroi se në Bullgari do të diskutohen masat për mbrojtjen e “Rrymës Turke” pas shpërthimeve të “Rrymës Veriore” 1 dhe 2. Pas mbledhjes së Këshillit të BE-së në Bruksel, Rosen Hristov deklaroi se..

botuar më 22-09-30 5.57.MD