Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Brendshëm pret më shumë të pandehur për autostradën “Hemus”

Ivan Demerxhiev
Foto: BGNES

Ministri i Brendshëm në detyrë Ivan Demerxhiev tha për BNR se do të ketë rezultate të hetimit për abuzimet rreth ndërtimit të Autostradës “Hemus”. Sipas tij, rasti në të cilin deri më tani ka vetëm një të akuzuar, kërkon veprime më të mëdha, duke sjellë më shumë njerëz nën përgjegjësi. Në një mbledhje kombëtare të Ministrisë së Brendshme, ai premtoi veprime pa kompromis kundër manifestimeve të korrupsionit në dikaster. Ministri tha se do të kërkojë që Ministria e Punëve të Brendshme të udhëhiqet nga parimi i ligjshmërisë në veprime. Një tjetër prioritet për Ministrinë e Punëve të Brendshme mbetet lufta kundër migracionit të paligjshëm dhe fluksit në rritje.


Më shumë nga rubrika

Fillojnë debatet për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen

Drejtuesit e grupeve politike në Parlamentin Evropian miratuan propozimin e kreut të grupit të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve Iratxe García Pérez për debate mbi pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen gjatë seancës..

botuar më 22-09-29 4.41.MD
Dimitër Stojanov

Bullgaria refuzoi t’i sigurojë Ukrainës armë të rënda

“Nuk ka kërcënime të drejtpërdrejta për t’u përfshirë në një konflikt. Çdo ndryshim i situatës çon në shqetësim”. Këtë e tha ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes Dimitër Stojanov para mbledhjes së sotme të Këshillit të Sigurimit pranë..

botuar më 22-09-29 3.36.MD
Ministri Nikollaj Millkov

Qendrat e votimit jashtë vendit janë gati për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare

Ministria e Punëve të Jashtme, si dhe përfaqësitë diplomatike dhe konsullore, kanë kryer të gjitha veprimet për përgatitjen e votimit. Këtë e bëri të ditur ministri teknik i punëve të jashtme, Nikollaj Millkov, në një konferencë të sotme në..

botuar më 22-09-29 3.13.MD