Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk është ende e qartë në se do të negocijojmë me “Gazprom”

Foto: BGNES

Rinovimi i mundshëm i negociatave me “Gazprom”-in do të varet nga vlerësimet që janë duke u përgatitur për momentin, njoftoi ushtruesi i detyrës së Ministrit të Energjetikës Rosen Hristov. “Nëse do të blejmë gaz nga “Gazprom” do të varet nëse të gjitha nevojat e vendit do të mbulohen nga furnizues të tjerë”, shpjegoi ai. Aktualisht jemi në pritje të rezultatit të lidhjes së gazit ndërsistem me Greqinë për të qenë të sigurt se do të vihet në shfrytëzim nga 1 tetori. Sipas ministrit, nëse do të negociojmë me “Gazprom”-in do të varet nga diferenca mes sasive të nevojshme dhe të sigurta të gazit. Sipas tij, sasitë e gazit natyror për muajin shtator tashmë janë të siguruar dhe po negociohen me disa kompani, mes të cilëve edhe furnizuesi amerikan i gazit të lëngshëm, për ato që nevojiten në tetor, nëntor dhe dhjetor.

Ndërkohë, liderja e BSP-së dhe deri vonë Ministre e Ekonomisë Kornelija Ninova bëri thirrje për negociata të menjëhershme me “Gazprom”-in, “për të shmangur falimentimet në biznes dhe për të garantuar që njerëzit të mos vuajnë në dimrin e ardhshëm”.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shtatorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 15°, në Detin e Zi pak më të larta, në Sofje rreth 11°. Do të mbajë mot kryesisht me diell deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në..

botuar më 22-09-27 8.25.MD

Një rrufe vrau tre persona në Sofje

Tre persona kanë humbur jetën nga një rrufe në Sofje, ndërsa një person është transportuar në spitalin e urgjencës “Pirogov”. Në stuhinë që goditi kryeqytetin, dy pemë janë rrëzuar dhe disa nënkalime në qendër të qytetit janë përmbytur. Katër..

botuar më 22-09-27 7.31.MD

Mbi një e katërta prej trafikut të internetit është me qëllim të keq

Një total prej 26% e të gjithë trafikut të internetit në vendin tonë është trafik me qëllim të keq bot i krijuar nga programet, raporton BTA duke cituar të dhëna nga Ministria e Qeverisjes Elektronike. Sipas tyre, 80% e të gjitha incidenteve të..

botuar më 22-09-27 6.35.MD