Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ish Ministri i Energjetikës i GERB njoftoi se i gjithë gazi që furnizohet në Bullgari është rus i blerë me ndërmjetës

Deljan Dobrev
Foto: BGNES

Tatimpaguesit dhe shteti u dëmtuan nga ish qeveria e Kirill Petkovit me 200 milionë euro për shkak të kompanive ndërmjetëse përmes të cilave blihet gazi rus. Këtë e deklaroi ish Ministri i Energjisë nga qeveria e GERB-it, Deljan Dobrev në Varna. “I gjithë gazi që blemë, duke përjashtuar gazin azerbajxhanas, është rus, vetëm me ndërmjetës dhe me 30 për qind rritje”, tha ai dhe tregoi faturat që vërtetonin transaksionet. Për tre muajt që ndërmjetësuesit hyrën në tregun e Bullgarisë, gaz u ble për 630 milionë euro, dhe një diferencë prej 30 për qind për ndërmjetësit është 200 milionë euro, llogariti Dobrev. Sipas tij, edhe nëse dy cisternat e gazit të lëngshëm të shpallura nga qeveria e Kirill Petkovit erdhën nga SHBA, ato u shitën në Turqi. “Asnjë molekulë e vetme e gazit amerikan nuk erdhi në Bullgari”, tha Dobrev para Daniella Stojnova nga BNR Varna.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 shtatorin 2022

Gjatë 24 orëve të ardhshme vranësira në vend do të jetë e ndryshueshme, me reshje shiu në vende të izoluara në zonat malore. Do të vazhdojë të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jugperëndimi. Moti mbetet i ngrohtë deri në fund të shtatorit, me..

botuar më 22-09-28 8.25.MD

Bullgaria dhe 14 vende të tjera i kërkuan KE-së për t’i vendosur një tavan çmimit të gazit natyror

Bullgaria dhe 14 vende të tjera të BE-së i kanë kërkuar Komisionit Evropian të paraqesë masa për të vendosur një tavan mbi çmimin e gazit natyror që BE importon, jo vetëm atë nga Rusia, raportoi BNT. Të 15 vendet duan që masat të prezantohen dhe..

botuar më 22-09-28 7.38.MD

Aksident me një avion ushtarak pranë Bezmerit, piloti është katapultuar

Prokuroria Ushtarake në Sliven ka marrë përsipër hetimin e një aksidenti me avion pasditen e sotme në bazën e Forcave Ajrore Bezmer. Aksidenti ka ndodhur gjatë një fluturimi stërvitor. Për arsye ende të panjohura, piloti ka humbur kontrollin e..

botuar më 22-09-28 6.41.MD