Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vëllazëria e Bardhë dhe Vallja e Diellit në Rilla

Foto: EPA/BGNES

Qindra njerëz me veshje të bardha, të renditur në formën e një rrethi janë duke vallëzuar me shikim drejtuar diellit - këtë pamje të paharrueshme do ta shohë kushdo që viziton Shtatë Liqenet e Rillës në gusht. Rituali quhet “Paneuritmia” dhe përmes tij ndjekësit e mësuesit Petër Dënov lidhen me natyrën dhe njëri-tjetrin.

Më 19 gusht anëtarët e Vëllazërisë së Bardhë mirëpresin Vitin e Ri Diellor dhe për këtë qëllim në zonën e liqenit "Veshka" mblidhen njerëz nga e gjithë Bullgaria dhe bota, të cilët së bashku kryejnë 28 ushtrimet e Paneuritmias nën tingujt e një muzike speciale.

Emri “Paneuritmia” e ka origjinën nga tre rrënjë - "pan" që do të thotë "e tërë, kozmike", "eu" - thelbi i vërtetë i gjërave, dhe "ritmia", që mban në vetvete idenë e muzikës së veçantë. Kur interpretohet nga shumë njerëz, Paneuritmia kërcehet në rrathë, që simbolizon bashkimin midis njerëzve dhe natyrës.

Petër Dënov, i njohur në mbarë botën edhe si Beinsa Duno (1864-1944), është krijuesi i një forme të vet të krishterimit ezoterik, e cila fitoi popullaritet të gjerë përtej kufijve të Bullgarisë.

Udhëheqësi shpirtëror bullgar më me ndikim ka lindur në familjen e priftit Konstantin Dënovski. Shkollimin e mesëm e kreu në Svishtov, më pas studioi në Universitetin e Bostonit në SHBA. Pas kthimit në Bullgari, Petër Dënov shkroi librin e tij të parë "Shkenca dhe edukimi", botuar në 1896. Në vitin 1914 ai mbajti fjalimin e tij të parë publik, me të cilin filloi serinë e leksioneve të së dielës "Forca dhe jeta". Për 30 vjet, në 1600 predikime të së dielës, ai foli për pesë virtytet kryesore në mësimet e tij - të vërtetën, dashurinë, drejtësinë, mençurinë dhe virtytin.

Përpiloi: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: EPA/BGNES, arkiv


Më shumë nga rubrika

“Sot është një ditë e madhe për ne”

Më 22 shtator të vitit 1908 për herë të parë tingëlloi Himnin e Pavarësisë, i krijuar pikërisht në ditën kur u shpall solemnisht Pavarësia e Bullgarisë në qytetin Veliko Tërnovo. Kjo ishte një ditë në të cilën i gjithë vendi po festonte, ndërsa në..

botuar më 22-09-22 8.15.PD

Krëstova Gora – atje ku besimi në Zot dëbon dëshpërimin

Dita e Kryqit (Krëstoden), të cilën Kisha e feston më 13 dhe 14 shtator si Dita e Lartësimit të Kryqit të Nderuar, është një nga festat më të mëdha të krishtera, që festohet me solemnitet të veçantë. Në këtë ditë të rëndësishme për të krishterët,..

botuar më 22-09-14 5.05.PD

Në ditën e Lindjes së Virgjëreshës në manastirin Osenovllashki "Shtatë Fronet"

Më 8 shtator, kur festojmë Lindjen e Virgjëreshës së Bekuar, e njohur edhe si Virgjëresha e Vogël, drejtojmë vështrim drejt luginës së bukur të lumit Gabrovnica, ku gjendet manastiri Osenovllashki “Shën Mëria”, më i njohur si “Shtatë Fronet”. Sot..

botuar më 22-09-08 1.14.MD