Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qendrat STEM në shkolla do të japin akses në shkencë

Foto: stem.mon.bg

Fillon krijimi i qendrave STEM në shumë shkolla anembanë vendit, njoftoi ushtruesi i detyrës së Zëvendëskryeministrit për Menaxhimin e Fondeve Evropiane, Atanas Pekanov. Si kurrikul, STEM bazohet në idenë e të mësuarit të fokusuar në katër disiplinat - shkencë, teknologji, inxhinieri, matematikë - në një qasje ndërdisiplinore dhe të aplikuar. Në vend që t’i mësojë katër disiplinat si lëndë të veçanta dhe diskrete, ai i integron ato në një paradigmë mësimore koherente të bazuar në aplikimin në botën reale. Qendrat duhet të ndërtohen në 4 vitet e ardhshme sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në të gjitha qarqet e vendit. Atanas Pekanov tha gjithashtu se Plani mundëson edhe ndërtimin e ngrohjes alternative në institucionet arsimore në bazë të burimeve të ripërtëritshme të energjisë.


Më shumë nga rubrika

"Krishtlindja bullgare" ka 20 vjet që bashkon shoqërinë tonë në mbështetje të kujdesit shëndetësor të fëmijëve

Në një ceremoni institucioni presidencial për validimin e pullës postare dhe filatelike "20 vjet nisma bamirëse Krishtlindjet Bullgare", kreu i shtetit Rumen Radev i ndau certifikatat Korit të Fëmijëve të BNR-së të udhëhequr nga Venecia Karamanova dhe..

botuar më 22-12-01 7.38.MD

WWF feston ditëlindjen e skuadrës së saj të arinjve me një festë bamirësie

Organizata ekologjike WWF do të festojë ditëlindjen e dytë të Skuadrës së saj të Shpëtimit të Ariut me një festë bamirësie me një kauzë. Të gjithë dashamirët e kafshëve janë të ftuar në klubin kryeqytetas "Terminal 1" të "Bëhu me lesh" - një..

botuar më 22-12-01 6.10.PD

Biznesi investon më shumë se shteti në shkencë

Financimi shtetëror për veprimtarinë kërkimore në vendin tonë ka qenë vetëm 0.25% e PBB-së në vitin e kaluar, pavarësisht angazhimeve të marra (në Strategjinë Kombëtare për Zhvillimin e Kërkimit Shkencor) për të arritur në 0.50% në vitin 2021 dhe 0.70%..

botuar më 22-11-30 5.23.MD