Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

101 vjet nga vdekja e Ivan Vazov

Ivan Vazov
Foto: arkiv

Më 22 shtator shënohet 101 vjetori i vdekjes së patriarkut të letërsisë bullgare, Ivan Vazov. Sipas traditës, Muzeu Letrar Kombëtar organizon një pelegrinazh para varrit të poetit në kopshtin pas altarit të kishës “Shën Sofia” në kryeqytet.

Drejtori i shtëpisë-muze “Ivan Vazov”, Atanas Kaprallov, tha për BNR se Vazov dëshironte shumë të varrosej në një vend ku mund të shihej mali i tij i dashur Vitosha.

Pesë vjet pas vdekjes së tij, një gur i madh u soll me karrocë buall nga zona “Zllatnite Mostove” (Urat e Arta) në malin Vitosha, ku i pëlqente të ecte. U deshën 18 ditë që guri i madh të tërhiqej në Sofje. Mijëra bullgarë u bashkuan në shtyrjen dhe tërheqjen e karrocës me gurin. Ky gur i madh sot është lapidari i Vazovit.

Më shumë nga rubrika

Prilep

Dimitër Talev, qyteti Prilep dhe banorët e tij

Rreth ditëlindjes së shkrimtarit të njohur bullgar Dimitër Talev (1 shtator), mediat bullgare ngritën pyetjen për fatin e shtëpisë së tij në qytetin Prilep. Për dimensionet e Talevit në Maqedoninë e Veriut sot dhe trashëgiminë e tij, “Radio..

botuar më 22-09-25 12.25.MD

Dita e Pavarësisë dhe е Bashkimit – dy aktet me të cilat shteti ynë riktheu vendin e tij në hartën evropiane

Dita, në të cilën Bullgaria shpalli Pavarësinë, më 22 shtator, me manifestin e Princit bullgar Ferdinand, u dha fund lidhjeve vasale me Perandorinë Osmane. Principata e Bullgarisë u bë një mbretëri e pavarur, e kryesuar nga Mbreti Ferdinand..

botuar më 22-09-22 7.05.PD
Patriku Neofit dhe Simeon II

Mbreti Simeon II është ndër personat e kurorëzuar më jetëgjatë në Evropë

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, Mbreti bullgar Simeon II është monarku i tretë më i moshuar në Evropë. Ai mbushi 85 vjeç më 16 korrik. Ndryshe nga mbretërit e Serbisë, Rumanisë dhe Greqisë, të cilët abdikuan pas Luftës së Dytë Botërore,..

botuar më 22-09-18 10.05.PD