Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në festivalin “Trëndafili i Artë” shfaqen filmat më të fundit bullgarë

Foto: zlatnaroza.bg

Festivali i 40-të i Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” mbahet nga 23 deri më 29 shtator në qytetin bregdetar Varna. Programi përfshin 14 filma artistikë me metrazh të gjatë dhe 5 filma me metrazh të shkurtër nga krijues bullgarë dhe bashkëprodhime me pjesëmarrje bullgare. Përzgjedhja “Horizontet e hapura” përfshin titujt më të fundit bullgarë.

Paralelisht do të prezantohen librat “I dërguari i kohës së burrave: kujtime për Grigor Vaçkov”, “Sa e rëndësishme është të jesh i dashur” për artistin Stefan Danaillov dhe përmbledhja me tregime “Brejtësit” nga Valeri Jordanov.

Ka tryeza të rrumbullakëta kushtuar grave regjisore bullgare, sfidave digjitale dhe tërheqjes së audiencës së re.

Hapja të premten është me bashkëprodhimin e Serbisë, Kroacisë, Bullgarisë dhe Sllovakisë “Si mësova të fluturoj”.


Më shumë nga rubrika

Petër Stanimirov – piktori bullgar që rikrijoi makthet e Stephen King

Ai është i njohur për breza të tërë bullgarësh me komiken e tij në revistat “Dëga” (Ylber) dhe “Çuden Svjat” (Bota e mrekullueshme). Ai vizaton pllakate për filma dhe karikatura, ilustron qindra libra për fëmijë dhe të rritur në të gjitha..

botuar më 22-09-21 2.24.MD
Diana Çausheva

Diana Çausheva fitoi konkursin “Koncertino Praga”

14-vjeçarja Diana Çausheva është fituesja e madhe e konkursit “Koncertino Praga”. BNR është producent i incizimeve të violinistes së re bullgare për konkursin. Konkursi është për muzikantë deri në 18 vjeç dhe organizohet çdo vit nga Radio Çeke në..

botuar më 22-09-20 1.51.MD

Po inaugurojnë një monument të kompozitorit Petko Stajnov

Më 20 shtator inaugurohet monumenti i akademikut  Petko Stajnov - një nga kompozitorët më të shquar bullgarë, i cili krijoi vepra të rëndësishme për kulturën tonë kombëtare. Përpara se tu tregojmë më tepër për ngjarjen, le të rikujtojmë  se..

botuar më 22-09-20 1.21.MD