Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U dekorua iniciativa “Lumenjtë e Sofjes” për ruajtjen e trashëgimisë kulturore evropiane

Foto: Ani Kodjabasheva

Në një ceremoni në Pragë u dekoruan fituesit e konkursit për Çmimet e Trashëgimisë Evropiane - 2022. Në mesin e 5 fituesve të Çmimit të Madh të “Europa Nostra” është edhe nisma bullgare “Lumenjtë e Sofjes”. Projekti fiton në kategorinë e kohezionit social dhe mirëqenies. Përmes ndërhyrjeve të përkohshme arkitekturore, ngjarjeve kulturore dhe edukative, për herë të parë shtretërit e lumenjve të Sofjes u shndërruan në hapësira të dukshme dhe të aksesueshme shoqerore, thuhet në arsyet.

Ceremonia ishte kulmi i Samitit të Trashëgimisë Evropiane 2022 në Pragë nga 25-27 shtator. Fituesit u zgjodhën nga 30 aplikime nga 18 vende.

Më shumë nga rubrika

Studentët bullgarë shënojnë festën e tyre

Më 8 dhjetor, studentët bullgarë shënojnë festën e tyre për të 119-tën herë radhazi. Ideja erdhi nga Ministri i Arsimit Prof. Ivan Shishmanov, i cili në vitin 1897 propozoi që Shkolla e parë e Lartë në Bullgari të ketë “një festë më të veçantë, të..

botuar më 22-12-08 11.34.PD

Studenti Amir Alizada: Studimi në Bullgari është një faqe e suksesshme e jetës sime

Për herë të parë, Amiri vizitoi Bullgarinë në moshën 4-vjeçare, ndërsa sot, 14 vjet më vonë, ai është student në vitin e parë në Fakultetin Ekonomik në Universitetin e Sofjes "Shën Kliment Ohridski". Pse i riu nga Azerbajxhani, i cili mbaroi me..

botuar më 22-12-08 7.15.PD

Filloi Panairi i 49-të Ndërkombëtar i Librit në Sofje

Mbi 150 shtëpi botuese marrin pjesë në Panairin e 49-të Ndërkombëtar të Librit në Sofje, i cili u hap sot në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Ky është edicioni i tij më i madh që nga pandemia, me stendat e botuesve të shpërndarë në 4 kate. Paralelisht..

botuar më 22-12-06 4.28.MD