Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria refuzoi t’i sigurojë Ukrainës armë të rënda

Dimitër Stojanov
Foto: BGNES

“Nuk ka kërcënime të drejtpërdrejta për t’u përfshirë në një konflikt. Çdo ndryshim i situatës çon në shqetësim”. Këtë e tha ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes Dimitër Stojanov para mbledhjes së sotme të Këshillit të Sigurimit pranë kryeministrit në detyrë, lidhur me pasojat për vendin tonë nga aneksimi i territoreve të Ukrainës nga Rusia. Sipas Stojanov, aktualisht nuk ka ndryshim të situatës në Detin e Zi. Rreziku i vetëm është lëvizja e lirë e minave. Të tilla janë zbuluar në Rumani, Bullgari dhe Turqi.

Ambasadori i Ukrainës në vendin tonë, Vitalij Moskalenko, i bëri një kërkesë Bullgarisë nga ana e Ukrainës për armatim të rëndë, por ajo u refuzua. “Ka një vendim të parlamentit, i cili ka votuar për të dhënë ndihmë ushtarako-teknike, por jo armë, dhe ne nuk mund ta shkelim atë”, u përgjigj Stojanov.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 2 dhjetorin 2022

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 0 deri në 5°, në Sofje rreth 3°. Gjatë ditës do të mbajë vranësira. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore nuk do të ketë reshje, në lindje do të ketë reshje të dobëta shiu. Temperaturat..

botuar më 22-12-01 8.25.MD

"Krishtlindja bullgare" ka 20 vjet që bashkon shoqërinë tonë në mbështetje të kujdesit shëndetësor të fëmijëve

Në një ceremoni institucioni presidencial për validimin e pullës postare dhe filatelike "20 vjet nisma bamirëse Krishtlindjet Bullgare", kreu i shtetit Rumen Radev i ndau certifikatat Korit të Fëmijëve të BNR-së të udhëhequr nga Venecia Karamanova dhe..

botuar më 22-12-01 7.38.MD

Deputetët vendosën që zona elektorale “Jashtë shtetit” mbetet

Rajoni “Jashtë shtetit” ruhet në Kodin Zgjedhor. Këtë e votuan deputetët në lexim të dytë në parlament. Propozimi për formimin e një qendre votimi jashtë vendit me të paktën 100 kërkesa u hodh poshtë, numri i vjetër prej 40 kërkesash mbetet. Nuk u..

rinovuar më 22-12-01 6.38.MD