Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillojnë debatet për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen

Foto: EPA/BGNES

Drejtuesit e grupeve politike në Parlamentin Evropian miratuan propozimin e kreut të grupit të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve Iratxe García Pérez për debate mbi pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen gjatë seancës plenare në Strasburg javën e ardhshme. Këtë e shkroi vetë ajo në profilin e saj në Facebook. “Herën e fundit kur isha në Bukuresht, i premtova vetes se do të bëj gjithçka e mundur për t’i dhënë fund kësaj padrejtësie - që Bullgaria dhe Rumania të jenë mbajtur jashtë Shengenit për 11 vjet, edhe pse përmbushin kriteret”, thekson ajo. Sipas BNR “Horizon”, debatet janë planifikuar për të mërkurën në orët e para të pasdites. Rezoluta do të votohet 2 javë më vonë.


Më shumë nga rubrika

Protesta kundër një emisari të Patriarkanës së Moskës në Sofje

Bullgarët dhe ukrainasit thërrasin "Vrasësit" dhe "Moska nuk është këtu" përpara Kishës Ruse “Shën Nikollaj” në Sofje. Ata po protestojnë kundër vizitës së Mitropolitit Antoni të Volokolamit, i cili është ministër i jashtëm i Patriarkanës së..

botuar më 22-12-06 11.21.PD

Policët bullgarë nuk kanë qëlluar kundër emigrantëve

Sipas një inspektimi të Ministrisë së Brendshme bullgare, më 3 tetor nuk është qëlluar nga pala bullgare ndaj një grupi migrantësh të paligjshëm në territorin turk. Hetimi ka të bëjë me një material të transmetuar nga televizioni britanik “Sky..

botuar më 22-12-06 9.47.PD
Mbetjet e një rakete ruse të rrëzuar nga mbrojtja ajrore ukrainase pranë Kievit, 5 dhjetor 2022

Ukraina pret një sulm të ri raketor rus

Pas një sulmi tjetër masiv me raketa ruse mbi objektivat civile ukrainase më 5 dhjetor, zëdhënës