Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gallup: 28.7% është pjesëmarrja elektorale në Bullgari në orën 17:00

| rinovuar më 22-10-02 6.19.MD

28.7% ka qenë pjesëmarrja e votuesve në vend, raportuar në orën 17:00 nga agjencia sociologjike "Gallup International Balkan", e cila është partnere e Radios Kombëtare Bullgare dhe monitoron votimin dhe shpërndarjen e forcave për Asamblenë Kombëtare të 48-të. Në zgjedhjet e mëparshme parlamentare të mbajtura më 14 nëntor 2021, pjesëmarrja në orën 17:00 e regjistruar nga agjencia ishte 30.2%.

Deri në orën 15:00, pjesëmarrja në votim arriti në 23.3 për qind, sipas të dhënave të agjencisë së sondazheve Gallup International Balkan.

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pjesëmarrja është e lëvizshme dhe madje pak më e lartë se pjesëmarrja në zgjedhjet e fundit në nëntor 2021.

Sipas sondazhit të “Gallup International”, deri në orën 13:00, në vendin tonë pjesëmarrja në votime ishte 17.6 për qind, njoftoi në një intervistë për BNR sociologia nga agjencia Janica Petkova. Për momentin, ajo mbetet e ulët dhe lëviz si në zgjedhjet e fundit parlamentare të 14 nëntorit 2021, kur rreth orës 13:00 ishte sërish rreth 17.5 për qind. Sipas të dhënave të KQZ-së, prej orës 11:00 ka pasur probleme me funksionimin e 22 makinerive të votimit në vend. Për 10 prej tyre u vendos kalimi në votim me fletë votimi, pasi makineritë nuk funksionojnë për arsye të ndryshme.

Rreth orës 11 pjesëmarrja u rrit në 10.3 për qind. Këtë e tregojnë të dhënat e “Gallup International Balkan”, sipas të cilave aktiviteti është pak më i lartë se aktiviteti i zgjedhjeve të fundit të nëntorit 2021, theksoi Drejtori Ekzekutiv i agjencisë Përvan Simeonov. Sipas tij, është ende herët të thuhet se si do të zhvillohen rezultatet deri në fund të ditës, pasi aktiviteti është relativisht i ulët për standardet bullgare.

Dy orë pas fillimit të votimit në Bullgari, rreth orës 9 të mëngjesit, pjesëmarrja në votime ishte 3.6 për qind krahasuar me listën zyrtare të votuesve, tha për BNR drejtori ekzekutiv i Gallup International Balkan, Përvan Simeonov.

Në raport me zgjedhjet e mëparshme në nëntor 2021, kur pjesëmarrja ishte rreth 4 për qind, tani është më e dobët. Simeonov u bëri thirrje votuesve që të mos i kushtojnë vëmendje rezultateve të improvizuara që do të fillojnë të shfaqen në media të ndryshme, sepse akumulimet do të bëhen të besueshme vetëm në orët e para të pasdites.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev dhe Edi Rama, Tiranë

Rumen Radev: Stabiliteti i Evropës varet nga integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor

Pa integrimin e plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, nuk mund të flasim për sigurinë dhe stabilitetin e të gjithë Evropës. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Tiranë të Shqipërisë, ku po përfaqëson Bullgarinë në Samitin..

botuar më 22-12-06 6.22.MD

Rumen Radev: Bullgaria i ka të gjitha shanset që vitin e ardhshëm të bëhet pjesë e Shengenit

Bullgaria ka të gjitha shanset për t’u bërë pjesë e Shengenit vitin e ardhshëm. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev për gazetarët në Tiranë, ku mori pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. Radev konfirmoi se vendi ynë vazhdon të punojë në të..

botuar më 22-12-06 5.27.MD

Austria dhe Holanda për momentin i thonë "Jo" Bullgarisë për Shengen

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, tha se Bullgaria mund të bëjë hapa përpara në rrugën e saj drejt Shengenit, por vitin e ardhshëm. Këtë ai e deklaroi në Tiranë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. “Në këtë fazë për Bullgarinë nuk është “Jo”, por..

botuar më 22-12-06 3.15.MD