Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Bullgaria Demokratike”: Nuk do të marrim pjesë në një qeverisje me GERB dhe DPS

Hristo Ivanov
Foto: BGNES

"Bullgaria Demokratike" nuk do të marrë pjesë në një qeverisje me GERB dhe DPS. Një qeverisje e tillë është e pamundur, pasi do të nxirrte njerëzit në rrugë. Ajo në fakt është një recetë për destabilizimin e vendit. Një mendim të tillë për bTV e ka shprehur bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” Hristo Ivanov. Sipas tij, GERB nuk ka partnerë për të qeverisur sepse refuzon të marrë përgjegjësi për modelin korruptiv të pushtimit të shtetit me koalicionin me DPS-në. Për Ivanovin, problemi i Bullgarisë është se ka shumë ndikim politik në drejtësi dhe shumë korrupsion në politikë. Zgjidhja është një ndjekje penale neutrale, profesionale dhe efektive.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin 2022

Më 9 dhjetor do të ketë vranësira të konsiderueshme, kryesisht të larta në gjysmën lindore të vendit. Para mesditës kryesisht në ultësira do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse pa shi. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare jug-jugperëndimore,..

botuar më 22-12-08 8.30.MD

Një pjesë e eksploruesve polarë bullgarë janë tashmë në ishullin Livingston

Grupi i parë i ekspeditës së 31-të bullgare të Antarktidës ndodhet tashmë në stacionin polar bullgar në ishullin Livingson. Këtë e bëri të ditur Instituti Bullgar i Antarktikut, i kryesuar nga prof. Hristo Pimpirev, në profilin e tyre në Facebook...

botuar më 22-12-08 7.48.MD

Bullgaria dhe Rumania mbeten jashtë Shengenit

Nga 1 janari, vetëm Kroacia do të pranohet në zonën Shengen, Bullgaria dhe Rumania mbeten jashtë zonës pa kontroll kufitar. Në votimin e sotëm në Këshillin e BE-së, Austria votoi “kundër” pranimit të Bullgarisë dhe Rumanisë, kurse Holanda..

botuar më 22-12-08 7.31.MD