Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhje është 39,40%

Foto: Ani Petrova

39.40% ka qenë pjesëmarrja në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në orën 20:00 të datës 2 tetor, njoftoi KQZ. Të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 2 601 696 shtetas bullgarë. Për krahasim, në zgjedhjet parlamentare në prill, pjesëmarrja ka qenë 50,61%, në korrik - 42,19%, dhe në nëntor, kur kishte zgjedhje parlamentare dhe presidenciale, ishte 40,23%.


Më shumë nga rubrika

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD
Tomisllav Donçev

Një qeveri me GERB-SDS do të ishte e vështirë, por jo e pamundur - 17:53

Në lidhje me dorëzimin e ardhshëm të mandatit të parë ekspolorues forcës së parë politike në Kuvendin Popullor, GERB-SDS, nënkryetari i GERB-it, Tomisllav Donçev, bëri të ditur se partia e tij me siguri do të paraqesë një projekt-kabinet në Kuvendin..

botuar më 22-12-02 6.13.MD
Rafineria

Propozojnë që “Llukojll Neftohim” të vihet nën kontrollin e shtetit

Po shqyrtohet mundësia e kalimit të rafinerisë “Llukjll Neftohim Burgas” nën kontrollin e shtetit. Propozimi është i lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe vjen pasi u bë e ditur se qeveria italiane mori përsipër menaxhimin e rafinerisë së..

botuar më 22-12-02 5.48.MD