Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“O re e bardhë" – një nga këngët e përjetshme të Bullgarisë

Ran Bosilek
Foto: Facebook/BulgarianArchives

"Më thuaj, o re e bardhë,

nga po vjen, ku ke fluturuar?

i pe oborret e babait tim?

e dëgjove nënën të fliste:

"Çfarë po bën fëmija im i dashur,

duke e ndarë bukën e huaj me njerëz të huaj..."

Kështu fillon kënga e dashur bullgare “O re e bardhë”, me tekst të Ran Bosilekut – pseudonim i Genço Negencovit, shkrimtar, poet, përkthyes bullgar, i cili krijoi vepra të mrekullueshme për fëmijë dhe të rritur.

Titulli origjinal i këngës është “Më thuaj, o re e bardhë” – fjalët e para të vjershës. Vjersha është shkruar në vitin 1916 në Bruksel, ku Genço Negencov ishte student i drejtësisë. Menjëherë pas kësaj, teksti u shndërrua në një këngë të bukur që interpretohej nëpër festa të ndryshme. Flitet se shkrimtari ka qenë shumë krenar që njerëzit e kanë pranuar “O re e bardhë” si një krijim popullor. Madje ai dilte në rrugën ku jetonte (rruga “Mbretit Ivan Asen II, pranë Orllov Most) dhe i pyeste kalimtarët nëse e dinin se kush ishte autori i tekstit. Përgjigjet e tyre: “Teksti është popullor”, i sillnin atij një gëzim shumë të madh.

Ndër interpretuesit e shumtë të "O re e bardhë" janë këngëtarët e njohur Georgi Rafaillov dhe Maria Petrova, "Eva Kuartet" dhe Daniell Spasov, Vanja Kostova, Desi Dobreva, Silvi Vartan dhe Ishtar, si dhe dueti “Doni dhe Momçill”.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

"Kur këndoj" na kujton të ndjekim rrugën tonë me një buzëqeshje

Kur këndoni? Kur ndiheni mirë?... Kalin Veljov dhe Maria Avramidi (Kalin Veliov & Maria Avramidi) këndojnë edhe kur nuk ndihen mirë. Kështu nis kënga e tyre “Kur këndoj”. Por kjo nuk është kënga e tyre e parë e përbashkët. Ata i bashkon..

botuar më 23-01-26 10.25.PD

“Sa shumë muzikë ka në eter, lajme dhe fate njerëzore…”

Radioja Kombëtare Bullgare feston 88 vjetorin e themelimit, ndërsa videoja e këngës “Radio jonë” fton auditorin në Shtëpinë e Vjetër. Kënga u krijua dhe u regjistrua posaçërisht në Studion ikonë të Parë të BNR-së në vitin 2014 nga një ekip i yjeve,..

botuar më 23-01-25 11.47.PD

Vjershat e bukura të poeteshës Petja Dubarova na prekin në “Frymën e diellit”

Më shumë se një herë kemi parë që muzika e filmit të marrë jetën e saj. Ka edhe një sërë shembujsh të tillë në kinematografinë bullgare, duke përfshirë edhe titujt më të fundit. Një vit më parë u shfaq në ekrane filmi “Petja Petjas sime” , i..

botuar më 23-01-24 10.24.PD