Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjithnjë e më shpesh, të afërmit e pacientëve me vdekje në tru vendosin të dhurojnë organet e tyre

Foto: freepik.com

Më pak se 20% e të afërmve të pacientëve me vdekje të trurit refuzojnë të dhurojnë organet e tyre. Të tjerët japin pëlqimin, por për arsye mjekësore një pjesë e donatorëve nuk realizohen. Këtë e tregojnë statistikat e agjencisë ekzekutive “Mbikëqyrja Mjekësore”.

Sipas zëvendësdrejtorit ekzekutiv të agjencisë, dr. Dimitër Iliev, deri në fund të vitit në Varna do të funksionojë një qendër e re transplantimi, e cila do të marrë përsipër situatat e donatorëve nga Bullgaria Lindore. Si problem, dr. Iliev vuri në dukje mungesën e përvojës në mesin e ekipeve mjekësore në vendbanimet e vogla për të njohur situatat e donatorëve.


Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD

Parashikimi i motit për 4 marsin

Ditën e hënë do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite nga perëndimi vranësirat do të fillojnë të shtohen dhe trashen dhe deri në mbrëmje do të ketë vranësira në të gjithë vendin. Nuk priten reshje. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë dhe..

botuar më 24-03-03 6.30.MD