Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kinemaja bullgare në fokus në Tunizi

4
Foto: culture-mfa.bg

Tre dokumentarë dhe tre filma bashkëkohorë bullgarë do të shfaqen në festën treditore të kinemasë bullgare në Tunis. Ngjarja organizohet nga Pallati i Kulturës në kryeqytetin tunizian nga 21 deri më 23 tetor. Festivali i filmit do të shoqërohet me ekspozitën “Bullgaria nga vështrimi i zogut”. Ai e çon shikuesin në një udhëtim autentik nëpër këndet piktoreske të Bullgarisë përmes 25 fotografive me format të madh të Aleksander Ivanov. Me objektivin e tij fotografi ka kapur pamjet nga ajri, duke fluturuar qindra kilometra me një glider të motorizuar mbi pjesë të ndryshme të vendit tonë. Ekspozita është fotoekspozita më e fundit udhëtuese në koleksionin e Institutit Shtetëror të Kulturës pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ditët e kinemasë bullgare në Tunizi janë iniciativë e Ambasadës së Bullgarisë në shtetin e Afrikës Veriore dhe realizohen në bashkëpunim me Institutin Shtetëror të Kulturës pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme, Ministrinë e Kulturës të Tunizisë dhe Qendrën Kinematografike Tuniziane. Të gjithë filmat në panoramë kanë titra në frëngjisht dhe ofrohen me dashamirësi nga autorët e tyre.

Redaktore: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Galeria

Më shumë nga rubrika

Një tregim i Zdravka Evtimovës me një çmim prestigjioz në SHBA

Shkrimtarja bullgare Zdravka Evtimova mori një vlerësim të ri të lartë për talentin e saj në SHBA. Një platformë online për diskutime mes autorëve të veprave fantastiko-shkencore, fantastike dhe horror, e dalloi si më të mirin tregimin e saj me..

botuar më 23-01-29 10.25.PD

Bota përrallore e Ljuben Zidarovit merr jetë në "Kuadrat 500"

Deri më 26 mars, banorët dhe mysafirët e kryeqytetit kanë mundësinë të shohin ekspozitën "Bota e përrallave të Ljuben Zidarovit". Mikpritësi i saj është Galeria kombëtare “Kuadrat 500”, dhe ekspozita përfshin dhjetë ilustrime të artistit të..

botuar më 23-01-28 10.15.PD

Në gjurmët e tre bullgarëve të mëdhenj në Romë

Shkolla bullgare e fundjavës "Asen dhe Ilija Pejkovi" në Romë dhe studentët e Akademisë Kombëtare të Arteve të Teatrit dhe Filmit në Sofje po punojnë për një projekt të ri të përbashkët - një film dokumentar për tre luftëtarët për pavarësi..

botuar më 23-01-26 7.15.PD