Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gati 6 për qind e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Foto: arkiv

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë  252. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit, 5.9 për qind nga 4225 testet e kryera rezultuan pozitive. Në spitale trajtohen 453 të infektuar, nga të cilët 50 janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit vdiqën 5 pacientë me Covid të konfirmuar.

Të mërkurën u dhanë 690 vaksina kundër koronavirusit.

Tashmë në vendin tonë janë 2 074 053 persona me një cikël të përfunduar vaksinimi. Me doza përforcuese janë 930 988, dhe me një dozë përforcuese të përshtatur 58 419.Më shumë nga rubrika

Georgi Sëbev

Zëvendësministri Georgi Sëbev këmbëngul në masat për të mbështetur bujqësinë

Gjatë Këshillit të Bashkimit Evropian për Bujqësinë dhe Peshkimin në Bruksel, zëvendësministri i bujqësisë Georgi Sëbev këmbënguli në masat e përkohshme emergjente për të mbështetur fermerët e prekur nga trazirat e tregut. Sëbev vuri në dukje se..

botuar më 23-01-31 1.55.MD

Komisioni i Mbrojtjes miratoi ndryshime në legjislacionin për Forcat e Armatosura Bullgare

Deputetët e Komisionit të Mbrojtjes miratuan në leximin e dytë amendamentet e Ligjit për Mbrojtjen dhe Forcat e Armatosura të Bullgarisë për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese të Forcave të Armatosura Bullgare, detyrimeve aleate të vendit tonë në..

botuar më 23-01-31 11.59.PD

Bullgaria vazhdon të mbajë “lavdinë” e një vendi të korruptuar

Në Indeksin e Korrupsionit për vitin 2022, të organizatës ndërkombëtare “Transparency International”, Bullgaria është në vendin e 72-të me një indeks prej 43 pikësh.Në vendin e fundit ndër vendet e Bashkimit Evropian është Hungaria. Sipas ekspertëve të..

botuar më 23-01-31 11.46.PD