Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U sigurua financimi i plotë i një seksioni të ri të metrosë së Sofjes

Foto: BGNES

Sipas Planit të Rimëkëmbjes, u sigurua financimi tërsor i ndërtimit të një seksioni të ri të metrosë së Sofjes, njoftoi kryetarja e bashkisë Jordanka Fandëkova. Bëhet fjalë për zgjatjen e linjës 3 të metrosë nga stacioni hekurudhor në lagjen “Haxhi Dimitër” deri në stacionin hekurudhor të lagjes “Levski”. Seksioni duhet të jetë gati për 3 vjet. Si rezultat 40 mijë njerëz të rinj çdo ditë do të përdorin transportin më të përshtatshëm dhe më ekologjik”, tha Fandëkova, e cila inspektoi punimet e ndërtimit.


Më shumë nga rubrika

Për forcimin e kufirit bullgaro-turk, Bullgaria mund të shpresojë te mbështetja vetëm e vendeve anëtare të interesuara

Vetë vendet anëtare të BE-së mund të financojnë gardhin përgjatë kufirit bullgaro-turk, thonë burime nga Komisioni Evropian. Sipas korrespondentes së BNR në Bruksel, Angelina Piskova, përfaqësuesit e Komisionit Evropian i referohen letrës së..

botuar më 23-01-30 11.42.PD

Gjendja e Hristijan Pendikov, i cili u sulmua në Ohër, është duke u përmirësuar

Hristijan Pendikov, i cili u sulmua dhe u rrah më 19 janar në Ohër, tashmë është në përmirësim, njoftoi Akademia Mjekësore Ushtarake. Për shkak të thyerjes së nofullës, Pendikov, i cili është sekretar i qendrës bullgare "Mbreti Boris III",..

botuar më 23-01-30 11.13.PD

Një tjetër zë i paharrueshëm i BNR-së dhe Radio Bullgarisë u largua nga ne

Pas një sëmundjeje të gjatë është larguar nga ne Ignat Dimitrov, drejtues në vazhdim të shumë viteve në radio dhe një nga zërat më të njohur në programet bullgare të Radio Bullgarisë. Prej më shumë se 35 vitesh zëri i tij dëgjohej edhe në..

botuar më 23-01-30 10.36.PD