Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria i ofron ndihmë Ukrainës për mbrojtjen e trashëgimisë së saj kulturore

Velisllav Minekov
Foto: BGNES

Ministri në detyrë i kulturës Velisllav Minekov i propozoi kolegut të tij ukrainas Oleksandër Tkaçenko që të krijohet një komision i specializuar për të vlerësuar dëmet e shkaktuara të  trashëgimisë kulturore të shkatërruar në Ukrainë. Pas Këshillit “Arsim, rini, kulturë dhe sport” të mbajtur në Bruksel, Minekov tha se: “Ka shumë objekte - më shumë se 880. Problemi nuk është vetëm me trashëgiminë e paluajtshme kulturore, tashmë ka muze të grabitur, që është shumë e trishtuar. Propozimi im është që në këtë komision të marrin pjesë ministrat e kulturës, anëtarët e Parlamentit Evropian dhe komisionarët.” Këtë e bëri të ditur korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova. Bullgaria është e gatshme të sigurojë materiale edhe për mbrojtjen dhe ruajtjen e vlerave kulturore, si dhe ekspertë në fushën e konservimit dhe restaurimit.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Po hapim seksione në 60 vende për zgjedhjet "2 në 1"

Për zgjedhjet bullgare dhepër ato parlamentare evropiane, të cilat do të mbahen më 9 qershor, deri në këtë fazë është planifikuar hapja e seksioneve në 60 vende, njoftoi gazetarja e BNR, Mira Stefanova. KQZ ka shpallur vendvotimet në përfaqësitë..

botuar më 24-04-22 3.27.MD
Blloku i pestë e centralit atomik

Agjencia Rregullatore Bërthamore licencon karburantin bërthamor të “Westinghouse” për centralin atomik “Kozlloduj”

Agjencia Rregullatore Bërthamore ka lëshuar një leje për centralin atomik “Kozlloduj” për një kalim me faza në një lloj të ri të karburantit bërthamor RWFA të prodhuar nga “Westinghouse” për njësinë 5. Procesi i kalimit në llojin e ri të..

botuar më 24-04-22 2.51.MD
Artane Rizvanolli

Kosova do të vazhdojë të punojë për integrimin ekonomik në BE dhe në Ballkan

Rëndësia e motos "Ekonomia takohet me politikën" nuk ka qenë kurrë më e madhe se sot - kriza energjetike pas agresionit rus në Ukrainë, përshkallëzimi i tensioneve në Lindjen e Mesme na kujtojnë se lidhjet tregtare dhe ekonomike janë motori i..

botuar më 24-04-22 12.21.MD