Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tashmë është e qartë se çfarë arme do t'i dërgojmë Ukrainës

Foto: BGNES

Qeveria teknike ka miratuar një listë të ndihmës ushtarake për Ukrainën, të hartuar nga Ministria e Mbrojtjes, sipas një verifikimi  në sistemin e informacionit ligjor të Këshillit të Ministrave. Hapi i rradhës është që parlamenti të votojë për listën e pasurisë ushtarake, si dhe një marrëveshje midis ministrive të mbrojtjes bullgare dhe ukrainase për dhurimin e armatimeve, pajisjeve dhe municioneve si bazë për negociatat.

Sipas ambasadorit të Ukrainës në vendin tonë, Vitali Moskalenko, lista është e gjatë dhe serioze. Bëhet fjalë për armë artilerie, mjete mbrojtëse, predha dhe municione, por jo për komplekse C-300 për shkak të nevojave për mbrojtjen e objekteve strategjike në vendin tonë. Dërgesa do të dorëzohet në Ukrainë me të paktën nëntë avionë të mëdhenj Boeing C-17, mësoi BNR. 

Më shumë nga rubrika

Delegacione nga Sofja dhe Shkupi u përkulën së bashku në tempullin romak ku u shenjtëruan përkthimet sllave

Delegacionet bullgare dhe maqedonase vendosën bashkërisht kurora me lule para pllakave bullgare dhe maqedonase në bazilikën “Santa Maria Maggiore”. Në tempull, sipas vullnetit të Papa Adrianit II, në vitin 868, u shenjtëruan përkthimet e ungjijve të..

botuar më 23-05-24 5.49.MD

Brukseli i bëri Bullgarisë tre rekomandime ekonomike

Në rekomandimet e Komisionit Evropian për ekonomitë e vendeve të BE-së për Bullgarinë, thuhet se, së bashku me 14 vende të tjera të komunitetit, nuk përmbush kërkesën për një deficit buxhetor prej 3%. Deficiti pritet të jetë 4.8% këtë vit...

botuar më 23-05-24 5.01.MD

Delegacioni bullgar u prit nga Papa Françesku me rastin e 24 Majit

Kryetari i Kuvendit Popullor Rosen Zheljazkov u prit në Vatikan nga Papa Françesku. Ati i Shenjtë më vonë i dha një audiencë të gjerë delegacionit bullgar me rastin e 24 Majit. Të ftuarit i dhuruan Papës një ikonë të qëndisur në ar me Vëllezërit e..

botuar më 23-05-24 3.52.MD