Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në pritje të Krishtlindjeve

22
Foto: BGNES

Humori festiv është kudo - në shumë qytete pemët e Krishtlindjeve tashmë janë të ndezur, pazaret e shumta tërheqin vizitorët me suvenire të bukura, pjata të shijshme dhe verë aromatike të zier.

Këto ditë, në kryeqytetin e Sofjes shumë shpesh mund të dëgjohet gjuhë e huaj - në këtë kohë të vitit ajo është një destinacion popullor për turizmin e fundjavës për shkak të atmosferës miqësore, ushqimit të shijshëm dhe mundësive për një shëtitje të këndshme dimërore. Dhe një nga atraksionet më të reja është parku më i madh i akullit në Ballkan - ICE PARK SOFIA.

Sofje

Fotot: BGNES, stolica.bg, BNR, 

Më shumë nga rubrika

Bukuria e përjetshme e qëndismave bullgare

Qëndismat tona kombëtare janë një nga arritjet më të mëdha të kulturës tradicionale bullgare. Qëndisjet janë të vështirë për t’u kryer dhe përmbajnë simbole dhe kuptime të trashëguara që prej kohe. Gratë bullgare qëndisnin në rroba, mbulesa tavoline..

botuar më 23-01-20 4.07.MD

Kukerët nga Perniku i dëbojnë forcat e liga nga Sofja

Mbi 200 survakarë (djem që shkojnë shtëpi më shtëpi për të uruar Vitin e Ri), krijues maskash dhe valltarë popullorë prezantojnë në Kopshtin e Borisit në Sofje festivalin "Surva" , i cili do të mbahet në Pernik në fund të..

botuar më 23-01-09 10.45.PD

Në ditën e Theofanisë

Më 6 janar festojmë një nga festat më të ndritshme të krishtera – Theofaninë, Epifaninë, Ditën e Bekimit të Ujit, Ditën e Jordanit ose Pagëzimin e Zotit. Dita e Bekimit të Ujit dhe simbolet e pagëzimit Në kishat mbahet një liturgji..

botuar më 23-01-06 12.21.MD