Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pak më shumë xhaz...

Foto: Svetoslav Evgeniev

Everybody Needs A Little More Jazz – kjo është motoja e zgjedhur nga këngëtarja AnaBella – Ana Topallova dhe kompozitori Minko Llambov për koncertin e tyre.

“Kjo është një dhuratë për të gjithë njohësit e ndjesisë elegante, të bukur, të hollë dhe të thellë që na jep xhazi klasik, i veshur me një tingull orkestral” - ndajnë muzikantët.

Aktiviteti është më 5 dhjetor, në Qendrën Rajonale të Arteve Bashkëkohore “Topllocentralla”. Orkestra Simfonieta “Sofja” dhe Jazz Formacioni “Sofja” do të ekzekutojnë pjesë të Cole Porter, Chick Curia, Dave Brubeck, Thelonious Monk, Sting, si dhe këngë origjinale të Minko Llambov dhe Ana Topallova. I ftuar solist është trumbetari i njohur i xhazit Vencisllav Bllagoev.

Tani ju ofrojmë një nga këngët në program. Quhet “Nesër”, muzika është nga AnaBella dhe Minko Llambov, teksti është nga AnaBella.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova Foto: Svetoslav Evgeniev

Më shumë nga rubrika

Një bullgare është në mesin e përfaqësueseve të Çekisë për “Eurovision”

Grupi «Vesna», në të cilin merr pjesë bullgarja Tanita Jankova, do të interpretojë këngën «My Sister's Crown» në Eurovizion në Liverpul. Artistët këndojnë në katër gjuhë - bullgarisht, ukrainisht, çekisht dhe anglisht. "Kënga lidhet me traditat sllave...

botuar më 23-02-08 11.02.PD

Ju prezantojmë këngën "Drowning" të grupit SEVI

“Makinat rock” nga SEVI festuan 13 vjet në skenë me një koncert dhe një libër të ri për rrugëtimin e tyre. I formuar në vitin 2010, grupi arriti të fitonte shpejt popullaritet dhe shumë fansa. SEVI ka tre albume dhe më shumë se 13 video single...

botuar më 23-02-08 10.43.PD

Dara Ekimova prezanton versionin e saj të këngës “Qëndro”

Në koncertin “Krishtlindjet Bullgare” në fund të dhjetorit 2022, Dara Ekimova prezantoi versionin e saj të një prej këngëve më të bukura të muzikës pop bullgare - “Qëndro”, e cila fitoi popullaritet dekada më parë në versionin origjinal të..

botuar më 23-02-07 11.54.PD