Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Big Bendi i BNR na dhuron një “Krishtlindje të Bardhë”

Foto: Big Bendi i BNR

Ditë të numëruara para festave të Krishtlindjeve Big Bendi e BNR-së me dirigjent Antoni Donçev fton admiruesit e tij në një koncert titulluar “Krishtlindja e Bardhë”. Do të dëgjojmë këngët e preferuara të Krishtlindjeve, standardet e xhazit dhe evergreens të interpretuara nga këngëtarët e xhazit Milica Gladnishka dhe Pavell Terzijski.

Milicën e njohim si aktore dhe këngëtare, e cila me praninë e saj mahnitëse pushton çdo skenë, qoftë teatrale apo muzikore. Përzierja me mjeshtëri e zhanreve, zotërimi i aktrimit, këndimit të operës dhe xhazit, improvizimet e saj virtuoze dhe ndjenja e shkëlqyer e humorit e afirmuan atë si një interpretuese e mirëpritur në një sërë projektesh të disa prej muzikantëve më të mirë bullgarë.

Milica Gladnishka dhe Pavell Terzijski

Pavell Terzijski është gjithashtu një krijues me talente të shumanshme, i njohur për eksperimentet e tij vokale prej novatori. Autor i tri albumeve solo dhe bashkautor në disa projekte të tjera të përbashkëta, kompozitor i muzikës teatrore dhe filmi, kërkimet e tij e çojnë në bashkëpunime me shumë nga muzikantët më interesantë dhe më të rëndësishëm bullgar të xhazit.

Pavarësisht nëse moti jashtë është me borë, më 23 dhjetor orkestra dhe dy muzikantët na premtojnë një “Krishtlindje të Bardhë” me shumë frymë festive.

E deri atëherë qëndrojmë me Milica Gladnishka, Big Bend-in e BNR me dirigjent Antoni Donçev dhe këngën “Blu”. Kjo është një nga këngët më të njohura të kompozitorit Ivan Stajkov. Është krijuar në fillim të viteve 60-rë të shekullit të kaluar. Teksti është i shkrimtarit Boris Aprilov.

Redaktore Muzikore: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

botuar më 24-02-22 8.45.PD