Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin 2022

Temperaturat janë në rritje, por moti mbetet me vranësira dhe mjegull

Foto: Radio Vidin

Më 9 dhjetor do të ketë vranësira të konsiderueshme, kryesisht të larta në gjysmën lindore të vendit. Para mesditës kryesisht në ultësira do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse pa shi. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare jug-jugperëndimore, në Rrafshinën e Danubit - e dobët nga lindja. Moti do të jetë relativisht i ngrohtë me temperatura maksimale ndërmjet 11° dhe 19°, në Sofje rreth 13°.

Në male do të ketë vranësira të larta të shpërndara. Mbi masivët e Bullgarisë Perëndimore vranësia do të jetë e konsiderueshme, por reshje pothuajse nuk do të ketë. Do të fryjë erë mesatare dhe e fortë perëndimore-jugperëndimore. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 9°, në 2000 metra - rreth 3°.


Më shumë nga rubrika

Para ofensivës ruse në Ukrainë, mund të ndërrojnë ministrin e mbrojtjes

Presidenti i Ukrainës, Vollodimir Zelenski, tha se vendi është nën “presion në fronte të ndryshme”, pasi “është shumë e vështirë në rajonin e Doneckut dhe po zhvillohen luftime të ashpra”. Sipas mediave amerikane, ushtarakët amerikanë po këshillojnë..

botuar më 23-02-06 9.27.PD

Nuk ka të vdekur me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

12 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit. Gjysma e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar. 2 për qind e 575 testeve të kryera rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i pacientëve të regjistruar aktiv është..

botuar më 23-02-06 9.02.PD

Maqedonia e Veriut bëri thirrje për kremtim paqësor të përvjetorit të lindjes së Goce Dellçevit

Ministrat e Punëve të Jashtme Bujar Osmani dhe të Punëve të Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, si dhe sindikata e policisë në vend, kërkuan kremtimin paqësor të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit Goce Dellçev..

botuar më 23-02-03 5.44.MD