Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tradita e Krishtlindjes e fshatit Pirgovo i këndon një heroi të rënë në betejën e Fushë Kosovës

Foto: Facebook/chitalishte.pirgovo

Festimi i Krishtlindjes është ndër ditët më të rëndësishme dhe më të pritura të vitit. Pas punëve të vështira të korrjes në vjeshtë dhe përgatitjes për dimër, ditët e shkurtra dhe të errëta të dhjetorit duket sikur fillojnë të shkëlqejnë me përgatitjet për Krishtlindje.

Festa e Krishtlindjes është periudha që bullgarët preferojnë ta kalojë në shtëpi, pranë vatrës dhe me familjen. Shtëpia duhet patjetër të zbukurohet me një Pemë Krishtlindjeje dhe tradita thotë se në Natën e Buzmit çdo shtëpi bullgare duhet të mbajë erë buke dhe temjan. Është një kohë magjike e vitit, njerëzit besojnë se ndodhin mrekulli, ndërsa grupet e kolendarëve shkojnë në fshatra dhe qytete duke kënduar dhe duke uruar për shëndet, pjellori dhe fat të mirë.

Tradita e këndimit të këngëve është e gjallë dhe ka ndjekësit e saj entuziastë në shumë pjesë të vendit. Dëshmi për këtë është grupi i këngëtarëve të burrave nga fshati Pirgovo i rajonit të qytetit Ruse, i fshehur nën brigjet e larta të lumit Danub. Banorët vendas tregojnë me krenari për ritualin e tyre unik të Krishtlindjes, i cili meriton vëmendje të veçantë.

Banorët e fshatit Pirgovo që nga koha e lashtë jetojnë me mund dhe dashuri të madhe për gjithçka që kanë mbjellë dhe ndërtuar. Vreshta të bukura, kopshte të bollshme dhe shtëpi dhe bletësh të shëndetshme. Përgatitja për Krishtlindje në fshat fillon që në Ditën e Ingat Hyjmbajtësi, që bie më 20 dhjetor, kur sipas besimit popullor dhe siç këndohet në këngë, “Fillojnë dhimbjet e Nënës së Zotit për të lindur një Zot të ri”.

Në mëngjes para Natës së Buzmit, gratë nga Pirgovo mblidhen për të dekoruar të bredhin, i cili është një atribut kryesor i grupit vendas të kolendarëve. Ajo do të mbahet nga mbreti, siç e quajnë këtu udhëheqësin e kolendarëve. Pema e Krishtlindjes për këngëtaret në fshatin Pirgovo përgatitet nga degëzat e boksit të fiksuara në një bazë druri dhe sipër saj vendosen mollë të kuqe për shëndet.

Poshtë tyre janë kulaçet, e pjekura në formën e vathës në të cilën mblidhet kopeja. Buka e Krishtlindjeve këtu jepet për fat të mirë dhe kolendarët duhet të luten për bekim dhe këngë në çdo shtëpi. Pema e Krishtlindjes e zbukuruar në këtë mënyrë temjaniset nga gratë dhe vetëm atëherë mund t'u dorëzohet kolendarëve. Në shtëpi përgatitet edhe një bukë rituale për këngëtarët, e cila në Pirgovo i ngjan diellit, simbol i dritës që i jep jetë dhe forcë çdo krijese tokësore. Mbi bukën-diell vendosen simbole si hardhia me rrush, zogj dhe grurë.

Që në mëngjes, i zoti i shtëpisë në Pirgovo duhej të shkonte në pyll për të prerë një pemë të trashë për ta ndezur në shtëpi dhe për ta djegur në Natën e Buzmit. Pema në trojet tona quhet pema e Natës së Buzmit dhe është një tjetër simbol i diellit të ri, i cili sipas traditës sonë lind për Krishtlindje.

Mirëpo, fryma të ndalet kur dëgjohen fjalët e një kënge të realizuar nga grupi i këngëve të fshatit Pirgovo. Sado i larmishëm të jetë repertori i këngëve në trojet bullgare, nuk kemi dëgjuar askund një këngë të ngjashme. Ajo tregon historinë e një heroi bullgar që vdiq në Betejën e Fushë Kosovës - një episod tragjik i pushtimit osman në Ballkan. Beteja erdhi pas vitit 1385 kur osmanët pushtuan Sofjen dhe arritën në kufijtë e Principatës së Moravisë përgjatë lumit Morava. Askush nuk e mban mend se kush e ka kënduar për herë të parë këtë këngë në fshatin Pirgovo, por të gjithë burrat atje e dinë dhe e këndojnë tekstin, sepse ajo përcillet si trashëgimi brez pas brezi.

“Kënga flet për vajzën që shkon dhe gjen të dashurin e saj të plagosur në betejën e Fushë Kosovës. Ajo përcjell një legjendë, por gjithsesi këto ngjarje kanë ndodhur realisht, janë fakte historike” – na thotë udhëheqësi aktual i kolendarëve nga Pirgovo, Mirosllav Janakiev:

“Është një këngë burrash, e ndryshme për faktin se i këndohet pikërisht vajzës së familjes që po vizitojmë dhe kënga është e bazuar në histori. Teksti në të është si vijon: “Herët u zgjua vajza, herët të dielën, që i përveshi mëngët e bardha, që përgatiti piten e bardhë, piten e bardhë, pogaçen e dredhur. Që mbushe dy shtambat me ujë të ftohtë dhe verë të kuqe. Që shkove në Fushë Kosovë, në Fushë Kosovë, në fushën e betejës. Atje ajo mbledh gjakun e trimave, gjakun e trimave të derdhur në betejë. Aty ajo gjeti heroin Pavlju, heroin Pavlju një bajraktar fshati, me krahun e majtë të prerë, krahun e majtë dhe këmbën e djathtë. Ajo ia lante plagët e hidhura me ujë të ftohtë. Verë të kuqe për kungim jep, bukën e bardhë për anafora“. 

ˮÇdo këngë është e specifikuar për një anëtar të familjes, një është për të zotin e shtëpisë së vajzës, për të zonjën e shtëpisë  - vazhdon Mirosllav Janakiev. – Mbreti i grupit thotë bekimin për shtëpinë, pastaj jepet buka dhe bekohet edhe nga kolendarët.

Por në grup të gjithë janë të rëndësishëm, kjo nuk është një traditë individuale. Aktualisht në grup jemi 9 veta, djem dhe meshkuj nga 16 deri në 64 vjeç. E mira është se ka vazhdimësi. Të rinjve u pëlqen, gjë që na lumturon edhe neve. Kur afrohet Krishtlindja, ne mblidhemi dhe i biem rreth e rrotull gjithë fshatit. E mira është se në Pirgovo ka shumë të rinj dhe fëmijë, sepse është afër qytetit të Ruses dhe fshati ynë është i gjallë, po zhvillohet një aktivitet i pasur kulturor, ka shumë ansamble folklorike. Kështu grupi ynë i këngëve çdo vit sa vjen e rinohet, këngët tona këndohen dhe ne do të mund ta ruajmë traditën për shumë vite në një formë autentike”.

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello
Foto dhe video: Facebook/chitalishte.pirgovo

Më shumë nga rubrika

Krijim i ri – valle bullgare përmes një loje virtuale në celular

Kudo që të jeni në botë, për sa kohë që keni një smartphone dhe akses në internet, mund të mësoni vetë hapat gjarpërushe të popullit bullgar me ndihmën e realitetit të virtual falas përmes lojës së re bullgare Taratanci. “Ju thjesht zgjidhni një..

botuar më 23-03-16 7.15.PD

Tingulli i zileve do të dëbojë të keqen nga fshati Shiroka Llëka ditën "Pesponedellnik”

Çdo vit të dielën e parë të marsit nëfshatin e malit Rodopa Shiroka Llëka organizohet tubimi tradicional i quajtur bullgarisht “Pesponedellnik”. Riti po rikthehet në fshat pas një pauze dyvjeçare për shkak të epidemisë së koronavirusit. Sivjet..

botuar më 23-03-05 9.02.PD

Bullgarët në Angli е festojnë 3 marsin me “Tubimin e Veriut”

Muzika dhe vallet popullore bullgare kanë qenë gjithmonë pjesë e botës emocionale të bullgarit. Kjo vihet re sidomos kur jeta e bashkatdhetarëve tanë “ndodh” larg rrënjëve të tyre, larg tokës. Nuk ka festë, tubime, dasma apo festime të Vitit të Ri..

botuar më 23-03-03 12.05.MD