Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BNR do të përfitojë fonde shtesë për të garantuar sigurinë kibernetike

Këshilli i Ministrave miratoi një transfertë shtesë prej 1,660,000 leva (830,000 euro) në buxhetin e Radios Kombëtare Bullgare për vitin 2022, raportoi BTA. Qеllimi është të sigurohet një nivel i lartë i mbrojtjes së infrastrukturës së informacionit dhe komunikimit si dhe vazhdimësia e programeve në BNR.

Muajt ​​e fundit, sulmet kibernetike ndaj faqeve të internetit të institucioneve shtetërore, organizatave dhe mediave janë bërë më të shpeshta, kujton BTA. Në mes të tetorit, faqja e internetit e BNR-së ishte e padisponueshme për disa ditë, dhe më 13 dhjetor, sistemi i menaxhimit të përmbajtjes dhe transmetimit të BNR-së u bë objekt i një sulmi hakerësh.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 shkurtin

Temperaturat minimale të ditës së martë në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje - 5°. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë vranësira të ulëta, ose mjegull. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të..

botuar më 24-02-26 7.20.MD

Takim i kryeministrit bullgar me presidentin ukrainas

Në një takim në Kiev, kryeministri Nikollaj Denkov dhe presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski diskutuan bashkëpunimin në fushën e energjetikës dhe mbrojtjes. Zelenski falënderoi Bullgarinë për mbështetjen dhe theksoi se vendi i tij është i..

botuar më 24-02-26 4.41.MD

Një delegacion qeveritar i kryesuar nga kryeministri është për vizitë në Ukrainë

Kryeministri Nikollaj Denkov dhe një delegacion bullgar mbërritën në Ukrainë, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Denkov do t'u theksojë mikpritësve se Sofja do të vazhdojë të mbrojë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të..

botuar më 24-02-26 9.47.PD